19 000 zgonów rocznie — rak skóry zbiera żniwo wśród rolników

5 miesięcy temu

Ochrona przed szkodliwym działaniem słońca i promieniowania UV stanowić powinna podstawowy element profilaktyki w miejscu pracy rolników. Przypominamy te zalecenia, w tym roku już w kwietniu. Konkretnie dlatego, iż wyjątkowo upały i ostre słońce już z nami są. A rak skóry najczęściej diagnozowany jest właśnie u osób zawodowo narażonych na słońce.

Światowa Organizacja Zdrowia i Międzynarodowa Organizacja Pracy alarmują, iż nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Według raportu ONZ, rak skóry jest odpowiedzialny rocznie za około 19 000 zgonów z na całym świecie. W tym co trzeci przypadek tego nowotworu jest spowodowany ekspozycją na słońce podczas pracy polowych.

Jak ograniczyć ekspozycję na słońce na polu?

Eksperci zalecają stosowanie różnorodnych konstrukcji technicznych, takich jak namioty, żagle słoneczne czy parasole przeciwsłoneczne. Zwracają uwagę również na to, iż godziny pracy w miarę możliwości powinny być dostosowane do pogody. Promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze miedzy 11.00 a 15.00, wtedy, o ile to możliwe, powinno się zrobić przerwę w pracy, lub wykonywać jakieś prace wewnątrz pomieszczenia.

Rak skóry a odpowiednie ubranie i kremy

Rolnicy powinni również pamiętać o stosowaniu adekwatnego ubioru chroniącego przed promieniowaniem UV, takiego jak koszule z długimi rękawami i długie spodnie wykonane z materiałów o gęstym splocie. Powinni również mieć coś na głowie, jak na przykład kapelusze z szerokim rondem lub czapki z osłoną na kark oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i boczną osłoną.

Krem do opalania stanowi kolejną istotną formę ochrony, jednak należy pamiętać, iż ubranie chroni lepiej niż sam krem. Produktami z filtrem SPF 30 lub wyższym powinniśmy posmarować odsłonięte części ciała, koniecznie jeszcze przed wyjściem na zewnątrz.

Woda to podstawa

W przypadku upałów bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów. Najlepiej więcej niż 3 litry dziennie. Należy przy tym unikać napojów zawierających cukier i alkohol. Rolnicy powinni pamiętać, iż jeżeli zatrudniają pracowników sezonowych, muszą im zapewnić odpowiednią ilość napojów.

Na wszystko są aplikacje — na profilaktykę raka skóry też

I jak się okazuje, takie aplikacje informują o aktualnym poziomie promieniowania UV oraz udostępniają porady dotyczące ochrony. Przykładem jest „SunSmart Global UV-App”, która umożliwia użytkownikom sprawdzenie poziomu promieniowania UV w ich regionie. E efekcie dostosowanie ochrony osobistej do aktualnych warunków pogodowych.

Rak skóry — profilaktyka z dofinansowaniem

W każdym razie tak jest w Niemczech. SVLFG, instytucja ubezpieczająca rolników, odpowiednik naszego KRUS, oferuje wsparcie finansowe dla pracodawców, którzy kupują dla swoich pracowników środki ochrony przed słońcem, takie jak odzież chłodzącą czy kapelusze. Można dostać zwrot połowy kosztów, maksymalnie 400 euro.

Rak skóry to zagrożenie, o którym kilka się mówi, a jeżeli już, to w okresie urlopów itp. A przecież rolnicy stanowią dużą grupę ryzyka. Dlatego powinni odpowiednio chronić się przed słońcem, jak również zapewnić taką ochronę ludziom, których zatrudniają.

Źródło: Agrarheute

Idź do oryginalnego materiału