20-krotnie wyższa produkcja zbóż niż w Polsce w 2024. W jakim kraju padł ten rekord?

4 godzin temu

Rekordowa produkcja zbóż w Chinach, która przekroczyła po raz pierwszy 700 mln ton i w ubiegłym roku wyniosła dokładnie 706,5 mln ton, jest częścią większego planu chińczyków, którzy chcą wzmocnić swoją branże zbożową, tym bardziej, iż mają ku temu wszelkie warunki.

Produkcja zbóż w Chinach w 2024 r. była na rekordowym poziomie i wyniosła 706,5 mln, tj. o 1,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Dla porównania w Polsce zbiory zbóż ogółem GUS ocenia na 35,0 mln t, tj. o ok. 2,4 proc. mniej r/r.

Oczekuje się, iż chińskie państwowe przedsiębiorstwa rezerw zbożowych zakupią w tym roku około 420 mln ton zboża od rolników i producentów, co będzie drugim rokiem z rzędu, w którym wolumen zakupów zboża przekroczy 400 mln ton, poinformował chiński rząd podczas krajowej konferencji roboczej na temat żywności i rezerw strategicznych, pod koniec grudnia 2024 r.

„Kraj wzmocnił organizację i koordynację zakupów zboża i podjął wiele działań w celu ułatwienia rolnikom sprzedaży zboża”, poinformowali chińscy urzędnicy.

Skup zbóż jest przyspieszany, a prace związane z zakupem kukurydzy wkraczają w okres szczytowy w północnych i północno-wschodnich regionach kraju, powiedział Liu Huanxin, szef Narodowej Administracji Żywności i Rezerw Strategicznych.

Wraz ze wzrostem wolumenu rezerw, skala chińskich magazynów zbożowych również rośnie z roku na rok, skutecznie zaspokajając potrzeby w zakresie magazynowania zboża, powiedział Liu. Dodał, iż do końca 2023 r. pojemność standardowych chińskich magazynów w dobrym stanie przekroczyła 700 milionów ton, co stanowi wzrost o 36 proc. w porównaniu z 2014 r.

Ponadto Chiny uruchomiły dziesięcioletni plan mający na celu zwiększenie spożycia zbóż i rozwój branży poprzez wyższe standardy produkcji, badania i międzynarodową współpracę w ramach wysiłków na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego.

Plan działania na lata 2024–2035, wydany wspólnie przez Narodową Administrację ds. Żywności i Rezerw Strategicznych oraz inne departamenty rządowe, zachęca również firmy i kapitał prywatny do tworzenia funduszy rozwojowych w celu wsparcia przemysłu pełnoziarnistego.

Idź do oryginalnego materiału