21 ton skażonej gorczycy zatrzymane na granicy

9 godzin temu

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Białymstoku wydała decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na terytorium Polski partii gorczycy o masie 21 ton, importowanej z Kazachstanu. Powodem takiej decyzji była stwierdzona wysoka zawartość zanieczyszczeń organicznych, które dyskwalifikują produkt jako bezpieczny do spożycia.

21 ton skażonej gorczycy zatrzymane na granicy

Rygor natychmiastowej wykonalności

Z uwagi na zagrożenie dla zdrowia konsumentów oraz konieczność szybkiego reagowania, decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, iż zakaz obowiązuje natychmiast po jego wydaniu – bez możliwości dalszego wprowadzenia tej partii towaru na rynek krajowy ani dalszego jej magazynowania z myślą o sprzedaży.

Działania służb kontrolnych

Kontrola została przeprowadzona w ramach rutynowych działań nadzoru nad jakością importowanych artykułów rolno-spożywczych. W wyniku badań laboratoryjnych ustalono, iż zawartość zanieczyszczeń organicznych znacząco przekracza dopuszczalne normy określone w przepisach unijnych i krajowych.

Gorczyca – składnik wielu produktów spożywczych

Gorczyca, powszechnie wykorzystywana do produkcji musztardy, marynat, mieszanek przyprawowych oraz w przetwórstwie mięsnym, musi spełniać rygorystyczne wymogi jakościowe. Wprowadzenie do obrotu produktu zawierającego nadmierne ilości zanieczyszczeń stanowi poważne ryzyko zarówno dla zdrowia konsumentów, jak i dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Unia Europejska wprowadza warunki wypłaty funduszy

IJHARS przypomina o obowiązkach importerów

Inspekcja podkreśla, iż importerzy żywności ponoszą pełną odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo sprowadzanych surowców. Przypadek zatrzymanej gorczycy z Kazachstanu przypomina, jak istotne są kontrole graniczne i kooperacja z laboratoriami monitorującymi parametry jakościowe produktów rolno-spożywczych.

Idź do oryginalnego materiału