Jednym z elementów, dzięki którym prędkość maksymalna na CMK osiągnie 250 km/godz. było szlifowanie szyn i rozjazdów, a także ich wyprofilowanie. Zadanie za ponad 20 mln zł wykonano na dwóch torach linii kolejowych od Grodziska Mazowieckiego do Zawiercia (224 km). Było ono współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Takie działania wpływają na jakość i bezpieczeństwo podróży. Specjalistyczna maszyna usuwa nierówności i wady na powierzchni szyn, dzięki czemu pociągi poruszają się szybciej i płynniej. Zmniejszają się też poziom hałasu i zużycie szyn.
Dla osiągnięcia wyższych prędkości najważniejszym czynnikiem jest budowa systemu ETCS poziomu 2 na liczącym 200 km odcinku Szeligi–Zawiercie i nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
ETCS jest systemem kontroli jazdy, nadzorującym w trybie ciągłym prowadzenie pojazdu przez maszynistę. Rozwiązanie monitoruje dopuszczalną prędkość oraz miejsca zatrzymania. Łączność między pociągiem a systemem przytorowym jest realizowana drogą radiową z użyciem kolejowej sieci telekomunikacyjnej.
W ramach robót będą zabudowane m.in. komputerowe urządzenia zabezpieczające ruch kolejowy (m.in. samoczynna blokada liniowa). Urządzenia na stacjach zostaną dostosowane do współpracy z systemem ETCS poziomu 2.
Po wykonaniu tych prac i uruchomieniu systemów ERTMS/GSM-R i ERTMS/ETCS, certyfikacji i uzyskaniu zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji całej linii CMK pociągi pojadą z prędkością do 250 km/godz.
CMK łączy Warszawę, Kraków, Katowice i Wrocław. Ma też znaczenie dla ruchu regionalnego w województwach mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i śląskim.
Przeczytaj także: CPK. Budowa linii kolejowych do Płocka i Włocławka