Na większości rejonu Polski żniwa dobiegają końca. Niestety nie wszystkim udało się dobrnąć do końca. Przed tą częścią jeszcze intensywne prace polowe, tymczasem nadciąga fala upałów, jakich tego roku w Polsce nie notowaliśmy. Poznaj 5 sposobów na upał, aby bezpiecznie wykonać niezbędne prace polowe.
Jakich jest 5 sposobów na upał pozwalających bezpiecznie kontynuować prace na otwartym polu?
Uwaga — fala upałów!
O ile początek sierpnia 2023 r. był, prawdę powiedziawszy, ekstremalnie chłodny i wilgotny, o tyle od połowy tego miesiąca trzeba się przestawić na zupełnie odmienną aurę. Mianowicie przed nami kolejna skrajność. Otóż — nadciąga nad Polskę fala ekstremalnych upałów, których w tym roku nie notowaliśmy jeszcze.
IMGW wydał alert pogodowy, ściślej mówiąc temperaturowy dla większości obszaru Polski. Liczyć się jednak trzeba również z tym, iż upałom towarzyszyć może front burzowy.
Co nas czeka w najbliższych dniach?
Stopniowo od początku 33. tygodnia roku temperatura będzie wzrastać. I to nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Jak podaje IMGW — we wtorek (15.08.) i środę (16.08.) termometry wskażą lokalnie choćby 35°C. Przy czym najcieplej ma być na zachodnich krańcach Polski, nieco chłodniej na północnym wschodzie — do 30°C. A już najchłodniej będzie nad morzem. Tam słupki rtęci wskażą temperaturę choćby 9–10°C niższą, niż w najcieplejszych rejonach. Taka aura ma potrwać choćby do końca miesiąca.
Wszędzie, poza pasem nadmorskim mogą wystąpić w najbliższych dniach burze i towarzyszące im ekstremalne zjawiska, takie jak: burze, porywiste wiatry (ok. 65 km/h), gradobicia.
Niestety noce nie dadzą pożądanego wytchnienia. Mianowicie i o tej porze doby będzie bardzo ciepło. Według meteorologów z IMGW nocami temperatura sięgać będzie 20°C.
Ostrzeżenia dla Polski na 33. tydzień 2023 r.
fot. zrzut ekranu/IMGW
5 sposobów na upał, gdy prace polowe będą niezbędne
Wiele gospodarstw rolnych prowadzi wciąż prace związane ze zbiorem plonu. Chłodny i deszczowy przełom lipca i sierpnia oraz kontynuacja takiej aury w 31. tygodniu roku znacznie opóźniły żniwa. Dlatego też nie dziwi, iż rolnicy chcą wykorzystać parę dni, kiedy aura pozwoli na wjazd ciężkiego sprzętu w pole.
Uważajmy jednak, gdyż upalna pogoda w najbliższych dniach może być zbyt niebezpieczna dla człowieka, szczególnie tak ciężko pracującego pod „gołym niebem”. Dlatego wskazane jest przestrzeganie, chociaż 5 sposobów na upał, aby w zdrowiu dokończyć polowe obowiązki. Oczywiście zalecenia te sa adekwatnie uniwersalne i równie dobrze przestrzegać ich powinny osoby odpoczywające na wolnym powietrzu, szczególnie w sąsiedztwie pól uprawnych, lasów, itp.
- Najlepiej oczywiście przenieść wszelkie prace polowe na porę wieczorną i nocną.
Jeśli jednak kombajn jest dostępny wyłącznie w ciągu dnia
- Należy pić dużo wody najlepiej z elektrolitami. Mimo iż nie czujemy pragnienia. Na siłę
- O ile to możliwe, trzeba umiejętnie korzystać z klimatyzacji w ciągniku czy kombajnie. Najlepiej, gdy różnica temperatury na zewnątrz i w kabinie nie jest większa niż 8–10°C.
Jak zadbać o klimatyzację w kombajnie zbożowym?
- Jeżeli konieczne jest chwilowe przebywanie poza kabiną pojazdu, pamiętajmy o nakryciu głowy i osłonie ramion, karku oraz rąk czy stosowaniu kremów z silnymi filtrami. Jednak te ostatnie przy pracach, gdy silnie się kurzy, niekoniecznie są wskazane. Może bowiem dochodzić do silnego zatarcia na skutek przylegania pyłu do skóry pokrytej kremem. Przydatne będą więc bardziej koszule z długimi rękawami z przewiewnych materiałów lnianych bądź bawełnianych.
- Nie pijmy bardzo silnie schłodzonych napojów.
Pamiętajmy, przy takim upale percepcja może być zaburzona. Dlatego wymagana jest dalece posunięta ostrożność, choćby bez rutynowego zaufania. Nikt tak na dobrą sprawę nie jest w stanie przewidzieć reakcji własnego organizmu na przegrzanie. Osobom schorowanym raczej uzasadnijmy, iż ich pomoc przy pracy jest zbyteczna. Niech pozostaną lepiej w domu.
Poza tym wstrzymajmy się od używania otwartego ognia — nie palmy papierosów. Zaprószenie ognia może być zgubne nie tylko dla danego plonu, sprzętu, bezpieczeństwa pracujących na danym polu, ale przy wietrze, także dla okolicy.
Źródło: IMGW