Agencja Informacyjna: Za nami już szósty Kongres „Zdrowie Polaków”, który skupił się m. in. na sztucznej inteligencji w medycynie. Temu tematowi poświęcony był m. in. panel „Sztuczna inteligencja LIFE”.
Spis treści
Kongres „Zdrowie Polaków” o AI
Odwieczny spór zwolenników i antagonistów AI (ang. artificial intelligence – sztuczna inteligencja, SI), dotyczy tempa rozwoju tej dziedziny. Nad kierunkami rozwoju, szansami i zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, w medycynie, dyskutowali eksperci podczas VI Kongresu „Zdrowie Polaków – Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Wydarzenie zostało zorganizowali: Rada Główna Instytutów Badawczych, Światowe Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz fundacja „Po Pierwsze Zdrowie”.
Kto uczestniczył w debacie „Sztuczna inteligencja LIFE”?
W debacie „Sztuczna inteligencja LIFE – zastosowanie w medycynie – szanse i obawy” podczas VI Kongresu „Zdrowie Polaków – Nauka dla zdrowia społeczeństwa”, w wystąpili: prof. Andrzej Czyżewski – Kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej; prof. Henryk Skarżyński – Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i prof. Piotr Szczuko – Katedra Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej. Moderatorem spotkania był dr Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Czy AI wesprze lekarzy w analizie danych?
Punktem wyjściowym debaty „Sztuczna inteligencja LIFE – zastosowanie w medycynie – szanse i obawy”, podczas VI Kongresu Zdrowie Polaków, było potencjalne zastąpienie lekarzy przez sztuczną inteligencję, perspektywa czasowa i możliwości rozwoju.
– „Dziś sztuczna inteligencja, o ile będzie zasilona odpowiednią liczbę danych, może pokazać możliwości, które trudno będzie dostrzec, zwłaszcza w zmieniającym się polu operacyjnym. Według mnie AI najprędzej wspomoże lekarzy w tych specjalizacjach, w których polega się na analizie obszernych danych. Nie oznacza to jednak, iż obliczy wszystkie inne dane kliniczne i zaproponuje model leczenia.” – Uważa prof. Henryk Skarżyński – Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Czy lekarze pierwszego kontaktu będą zastąpieni przez AI?
Prof. Andrzej Czyżewski – Kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, ocenia, iż lekarze pierwszego kontaktu to grupa, może być najszybciej zastąpiona przez sztuczną inteligencję.
– „Pacjent, w przyszłości, będzie mógł otrzymać precyzyjną diagnozę wstępną, nakierowującą go na odpowiedniego specjalistę. Mówię nie tylko o analizie danych medycznych, ale też o wywiadzie z robotem antropomorficznym, który będzie do złudzenia przypominał lekarza pierwszego kontaktu.” – Wyobraża sobie prof. Andrzej Czyżewski – Kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej
https://www.youtube.com/embed/ktna67uiukE
Czy technologia AI potrzebna jest lekarzom?
Eksperci są przekonani, iż technologia AI jest potrzebna w medycynie, jednak zwrócili uwagę na potrzebę sklaryfikowania procesów certyfikacji cyfrowych produktów medycznych. – „Konieczne jest tutaj rozumienie tej technologii i zasad jej funkcjonowania. Dopóki nie będzie pełnej jasności i transparentnego wglądu, w proces podejmowania decyzji, przez dany model sztucznej inteligencji, to taka certyfikacja będzie utrudniona.” – Uważa prof. Piotr Szczuko – Katedra Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej.
Sztuczna inteligencja i jej możliwości rozwoju naturalnie budzą ciekawość społeczeństwa, ale prof. Henryk Skarżyński – Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu przekonuje, iż rolą ekspertów jest tłumaczyć to zjawisko w sposób odpowiedzialny i edukować społeczeństwo. – „Jeżeli jednym z celów VI Kongresu „Zdrowie Polaków – Nauka dla zdrowia społeczeństwa” jest edukacja społeczeństwa, to być może jedną z przyszłych edycji poświęcimy w znacznym stopniu omawianiu bardzo konkretnych sytuacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.” – Zapowiedział pomysłodawca Kongresu Zdrowie Polaków prof. Henryk Skarżyński – Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Światowego Centrum Słuchu.
https://www.youtube.com/embed/_paxpOOgBoQ
Dziękujemy za przeczytanie niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury innych publikacji. AI
AI, gospodarka, AI, /KAM/ 26.11.2024