A może facelia?

1 godzina temu
Zdjęcie: A może facelia?


Wkrótce żniwa, a po nich rolnicy posieją rośliny na poplon. Niektórzy posieją też facelię. Można ją uprawiać także na poplon, a i pszczelarze są zadowoleni, bo stanowi ona świetny pożytek dla pszczół.

Facelia na poplon

Bartłomiej Karamon, gospodarstwo rolne w Wołczynie:

– Tuż za mną rośnie plantacja facelii błękitnej. Jest tu 77 hektarów w jednym kawałku. Jest to plantacja nasienna, przygotowana dla firmy, która z tego robi później nasiona na poplon. Przeznaczona jest dla odbiorców w Polsce lub za granicą: mamy podpisany kontrakt na sprzedaż tych nasion.

Łamacz płodozmianu

Facelia świetnie wpasowała się weszła w płodozmian, zmieniając przede wszystkim strukturę gleby i poprawiając jej adekwatności w wielu aspektach. Łamie płodozmian roślin zbożowych, ponieważ jest to roślina z innej rodziny.

Międzyplon – czemu nie?

Roślina jest przede wszystkim świetnym przedplonem przed uprawą np. pszenicy ozimej czy kukurydzy w przyszłym roku. Poprawia pojemność wodną.

Miód faceliowy

Facelia przynosi efekty nie tylko dla rolników, ale także dla pszczelarzy, ponieważ na całej plantacji rozstawionych jest ponad 100 uli.

Zbigniew Janicki, pszczelarz z Kluczborka:

– Przyjechałem na to piękne pole facelii z pszczołami. Nie mogę tutaj wyjść z podziwu.

Dużo z pszczołami jeżdżę i byłem na wielu polach facelii, ale tak pięknej, tak dorodnej, tak równej i tak czystej jeszcze w życiu nie widziałem. Szkoda, iż zapachu nie jesteśmy w stanie przekazać, ale wierzcie mi na słowo, iż pachnie miodem faceliowym.

Jakieś opryski?

Bartłomiej Karamon, gospodarstwo rolne w Wołczynie:

– Mamy ponad 100 hektarów facelii. Staramy się rozłożyć siewy na różne terminy, ze względu na to, żeby zbiór i dojrzewanie nasion nie były w jednym terminie. Dlatego siewy samej facelii mamy rozłożone na około 2-3 tygodnie. Akurat tu za nami ta plantacja była siana na początku kwietnia.

Rolnicy robili oprysk herbicydowy w zależności od sytuacji na polu. Później czekają na zbiory. Zbiór w gospodarstwie jest jednoetapowy, ale mogą być też dwuetapowe, czyli najpierw koszenie na pokosy i zbieranie po jakimś czasie.

To drugi rok uprawy facelii w tym gospodarstwie. Mają już doświadczenie, a w poprzednim roku byli bardzo zadowoleni z plonu i wydajności nasion.

dr Mariusz Drożdż

Idź do oryginalnego materiału