A może zebrać zielonki sieczkarnią? Przegląd rynku sieczkarni polowych

1 dzień temu

Bez sieczkarni polowej trudno sobie wyobrazić zbiór pasz objętościowych. Choć powszechnie wykorzystywane są do zbioru kukurydzy na kiszonkę to ostatnimi czasy coraz częściej, dzięki odpowiednim przystawkom zbierana jest również chociażby trawa. Przyjrzymy się zatem jakie udogodnienia w sieczkarniach pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat.

New Holland FR

W gamie sieczkarni polowych New Holland FR, która obejmuje 5 modeli od mocy 476 do 911 KM w ostatnim czasie pojawiło się sporo ciekawych zmian. Wprowadzono m.in. nowy system, który pomaga zmaksymalizować przepustowość poprzez zminimalizowanie ryzyka zatoru, który opiera się na zamontowanym na deflektorze czujniku radarowym monitorującym przepływ plonu opuszczającego maszynę, wykrywając wszelkie zmiany jego prędkości w stosunku do prędkości jazdy maszyny. jeżeli wartość ta spadnie, operator otrzyma ostrzeżenie o konieczności zmniejszenia prędkości jazdy. Inną ciekawą nowością jest technologia CustomStee, która skraca czas zawracania na uwrociach dając operatorowi możliwość określenia liczby obrotów kierownicy pomiędzy położeniami skrajnymi, co oznacza możliwość wykonywania szybkich skrętów przy minimalnym ruchu kierownicą.

New Holland FR, fot. materiały prsowe

Producent poprawił również wydajność systemu napełniania przyczep IntelliFill zapewniającego automatyczne napełnianie na łuku 210⁰, przestawiając się autonomicznie od napełniania tylnego do bocznego i pozwalając operatorowi w pełni skupić się na pracy. W nowych modelach nie mogło również zabraknąć aktualizacji technologii NutriSense z czujnikiem NIR, dzięki której można dokonywać dokładnych wizualizacji danych dotyczących składników odżywczych zebranych przez maszyny, usprawniając ich przetwarzanie na potrzeby zarządzania polem i gospodarstwem.

Claas Jaguar

Niekwestionowany pionier rynku sieczkarni polowych, czyli niemiecki Claas ma w swojej ofercie 2 linie sieczkarni Jaguar, czyli serię 800 z 5 modelami i 900 z 7 modelami kołowymi i 2 z napędem gąsiennicowym TerraTrac. Jak zawsze najciekawsze i najwcześniej wprowadzane są nowości w największych seriach i nie inaczej jest w tym przypadku. Sieczkarnie Jaguar serii 900 mogą pochwalić się nowym bębnem nożowym V-Flex, który zapewniać ma wyjątkową jakość cięcia oraz elastyczność, komfort i niezawodność. Wersja ta jest opcjonalna obok bębna V-Max, a samo rozwiązanie jest rezultatem wieloletniej pracy, globalnych doświadczeń, prób, których wyniki inżynierowie Claas uwzględnili w swojej pracy.

Kąt ustawienia noży wynoszący 10 stopni zapewniać ma łatwe, sprawne cięcie oraz poprawia wydajność i stabilność pracy w każdych warunkach, od zbioru kukurydzy po trawy. Inżynierowie firmy poprawili również detale corncrackera, co ma służyć jeszcze lepszemu spełnieniu wymagań procesu zbioru oraz jeszcze bardziej zwiększyć wydajność i komfort pracy. Dzięki większej różnicy liczby obrotów wzrasta intensywność kondycjonowania ziarna.

Claas Jaguar, fot. materiały prasowe

Jedno z udoskonaleń dotyczy różnicy liczby obrotów Multi Crop Cracker, którą zwiększono z 30% do 40% , co odpowiada za wzrost intensywności kondycjonowania ziarna. Zmiana ta jest szczególnie korzystna dla gospodarstw z biogazowniami czy podczas produkcji kiszonki dla bydła mlecznego i opasowego. W tak wydajnych sieczkarniach jak Jaguary serii 900 nie mogło oczywiście zabraknąć chociażby takiego ułatwienia dla operatorów jak system Auto Fill, który służy do automatycznego napełniania przyczep odciążając operatora i pozwalając skupić się na pracy.

John Deere 8000-9000

Nie mniej popularne na rynku są także sieczkarnie amerykańskiego producenta, które zgrupowane są w dwóch seriach. Mniejsza seria 8000 oferuje 6 modeli o mocach od 431 do 625 KM, a większa 9000 to 5 modeli o mocach od 765 do 970 KM. Skupiając się na serii 9000 trzeba zauważyć, iż ogromna przepustowość 9000 stawia szczególne wymagania dotyczące zgniatania ziarna. W tym zakresie producent oferuje dwa typy zgniataczy, czyli model Premium KP i XStream KP.

Pierwszy z nich to jak mówi sam producent sprawdzone rozwiązanie, które umożliwia bardzo dokładne zgniatanie ziarna i zapewnia doskonałą jakość sieczki przy dowolnej długości cięcia. Jest wyposażony w walce Dura Line, które charakteryzują się wydłużonym okresem eksploatacji i większą przepustowością. Z kolei w przypadku corncrakera XStream KP mówimy o rozwiązaniu powstałym we współpracy z uznanymi ekspertami z firmy Scherer (globalny lider w dziedzinie projektowania rozwiązań do zgniatania ziarna) oferującego zgniatacz wyposażony w walce o średnicy 250 mm umożliwiające zróżnicowanie prędkości obrotowej wynoszące 50%. Przekłada się to na jednolite miażdżenie ziarna i dokładne przetwarzanie roślinnie zależnie od długości cięcia.

Sieczkarnia John Deere 9000, fot. materiały prasowe

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jakie oferują sieczkarnie John Deere jest również Machine Sync, za pomocą którego jadący obok sieczkarni ciągnik natychmiast ustawia swoją prędkość jazdy na równi z prędkością jazdy sieczkarni, a także naśladuje jej zmiany w torze jazdy, żeby operatorzy mogli w pełni skupić się na napełnianiu przyczep. Na przykład po napełnieniu tylnej części przyczepy operator sieczkarni może ustawić ciągnik w nowej, pożądanej pozycji bez konieczności zakomunikowania tego dzięki radia CB lub innych form komunikacji.

Krone BigX

Ta niemiecka firma oferuje jedne z najmocniejszych modeli sieczkarni na rynku. 6 modeli zgrupowanych w gamie BigX może pochwalić się mocami od 687 do aż 1156 KM. Wszystkie modele napędzają silniki firmy Liebherr, a w przypadku największego modelu jest to 12-cylindrowy silnik o mocy aż 1156 KM, który spełnienie aktualnie obowiązujących norm czystości spalin dzięki zastosowaniu katalizatora SCR, bez użycia filtra cząstek stałych DPF.

Silnik wyposażony jest w system zarządzania mocą, który ma kilka trybów pracy i dzięki niemu jednostka napędowa dostosowuje moc do aktualnych warunków na polu oraz do ilości zbieranego materiału, co pozwala na niższe zużycie paliwa. Sieczkarnia ta może być wyposażona w nowe walce OptiMaxx 305 o średnicy wynoszącej 305 mm (wcześnie maksymalnie było to 205 mm) co przekłada się na większą przepustowość oraz lepszy zgniot materiału.

Krone BigX, fot. materiały prasowe

Bęben rozdrabniający w zależności od preferencji klienta może zostać wyposażony w od 125 do aż 175 zębów. Niespotykanym nigdzie indziej rozwiązaniem w największej sieczkarni Krone jest także system hydraulicznego podnoszenia kabiny w zakresie od 0 do 70 cm co jest szczególnie przydatne przy pracy z wysokimi zestawami transportowymi, jak również w przypadku zbioru wyjątkowo wysokiej kukurydzy.

Idź do oryginalnego materiału