Agencja Informacyjna: Wiodący polski producent farmaceutyków Adamed Pharma planuje do 2030 r. przeznaczyć łącznie ok. 500.000.000 zł na rozwój i budowę infrastruktury produkcyjnej, dla leków wziewnych. To odpowiedź przedsiębiorstwa na wyzwanie współczesnej medycyny, jakim aktualnie są postępujące choroby układu oddechowego.
Spis treści
Ile pieniędzy przeznaczył Adamed Pharma na rozwój i innowacje?
W listopadzie 2024 r. Adamed Pharma oficjalnie otworzył w Pabianicach nowe laboratorium do rozwoju leków wziewnych oraz laboratorium mikrobiologiczne. – „Inwestycje w rozwój i innowacje to jeden z podstawowych filarów strategii Adamed Pharma, który od 2001 r. przeznaczył na ten cel już ponad 2.200.000.000 zł.” – Przypomniała Małgorzata Adamkiewicz – przewodnicząca Rady Nadzorczej i współwłaścicielka Adamed Pharma.
– „Dzięki nowym przestrzeniom laboratoryjnym Adamed Pharma zyskuje możliwość wejścia w nowe technologie i prowadzenia intensywnych prac, nad rozwojem produktów wziewnych i dedykowanych im inhalatorów. Producent farmaceutyków powiększył także dotychczasowy obszar badań mikrobiologicznych, którego wydajność zwiększy się teraz czterokrotnie. To dla Adamed Pharma bardzo istotny krok naprzód – zarówno w kontekście poszerzania oferty produktowej, jak i odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentów oraz systemu ochrony zdrowia.” – Oświadczyła, na uroczystej inauguracji nowej inwestycji dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz – przewodnicząca Rady Nadzorczej i współwłaścicielka Adamed Pharma.
Ilu ludzi umiera przedwcześnie z powodu przewlekłych chorób dróg oddechowych?
Choroby układu oddechowego są trzecią główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności na świecie. Globalnie w ciągu roku około 4.000.000.000 ludzi umiera przedwcześnie z powodu przewlekłychchorób dróg oddechowych, a ponad 1.000.000.000.000 osób (co ósmy pacjent na świecie) jest dotkniętych ich ostrymi lub przewlekłymi schorzeniami.
W odpowiedzi na te wyzwania Adamed Pharma podjął decyzję o inwestycji w nową ścieżkę badawczo-rozwojową, która – dzięki nowym i specjalnie w tym celu przygotowanym laboratoriom – umożliwi przedsiębiorstwu farmaceutycznemu prowadzenie zaawansowanych projektów z zakresu pulmonologii. Nowe przestrzenie laboratoryjne umożliwią naukowcom skupionym wokół Adamed Pharma prowadzenie działań z zakresu formulacji, analityki i rozwoju inhalatorów.
https://azir.edu.pl/wyklad/w-jaki-sposob-powstaja-leki
„W laboratorium rozwoju leków wziewnych Adamed Pharma prowadzone będą prace nad dwoma typami produktów: jednodawkowymi produktami inhalacyjnymi DPI oraz wielodawkowymi produktami inhalacyjnymi MDPI.” – „Wyjaśnia Anna Terlecka – członek zarządu, dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma. – „Do rozwoju Spółka nominowała produkty o największym potencjale rynkowym i klinicznym w terapii astmy oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). – Przekazała Anna Terlecka – członek zarządu, dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma.
Jak powstają produkty wziewne?
Proces rozwoju i wytwarzania produktów wziewnych jest ogromnie skomplikowany i wymaga ścisłego przestrzegania standardów regulacyjnych i dokładnych badań każdej zmiany w formulacji, wielkości cząstek czy konstrukcji urządzenia służącego do aplikacji leku. – „Badania kliniczne muszą wykazać, iż lek dostarczany przez inhalator jest bezpieczny i skuteczny.” – Tłumaczy Anna Terlecka – członek zarządu, dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma.
– „Konieczne są więc badania nad biodostępnością i efektywnością dostarczania leku do płuc. Podjęcie się rozwoju tego typu leków jest bardzo dużym wyzwaniem, dlatego Adamed Pharma dołożył wszelkich starań, aby nowe laboratorium umożliwiło prace na najwyższym poziomie.” – Twierdzi Anna Terlecka – członek zarządu, dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma.
Nowe przestrzenie badawcze zostały stworzone z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracowników. Zastosowano w nich zaawansowane systemy ochrony, w tym technologie pozwalające na bezpieczne operowanie substancjami wysokotoksycznymi, odpowiednią wentylację, kontrolę dostępu oraz specjalistyczne środki ochrony indywidualnej.
Do czego potrzebne jest laboratorium mikrobiologiczne?
Na najnowszą inwestycję Adamed Pharma składa się także laboratorium mikrobiologiczne (o wartości ok. 20.000.000 zł), które obejmuje ponad dwukrotnie większą przestrzeń od zajmowanej obecnie.
– „Laboratorium mikrobiologiczne zajmuje się badaniem czystości mikrobiologicznej różnych postaci leków, materiałów wyjściowych oraz środowiska produkcyjnego.” – Wyjaśnia Bartłomiej Rodawski – członek zarządu i dyrektor operacyjny Adamed Pharma.
– „Laboratorium mikrobiologiczne zajmuje się opracowaniem i walidacją metody badania czystości mikrobiologicznej, przygotowując pełną dokumentację do procesów rejestracyjnych. Nowe laboratorium mikrobiologiczne znacząco zwiększa nasze możliwości badawcze, co pozwoli Adamed Pharma skuteczniej podnosić standardy jakości, wprowadzać innowacyjne rozwiązania i skuteczniej odpowiadać na potrzeby pacjentów.” – Przekonuje Bartłomiej Rodawski – członek zarządu i dyrektor operacyjny Adamed Pharma.
Adamed Pharma jest rodzinnym przedsiębiorstwem farmaceutyczno-biotechnologicznym ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Spółka powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Adamed Pharma została założona w 1986 r. Przedsiębiorstwo w tej chwili zatrudnia ponad 2.700 pracowników. Posiada 2 zakłady produkcyjne w Polsce i jeden w Wietnamie. Adamed Pharma produkuje ponad 3.000.000.000.000 tabletek rocznie, które są sprzedawane na kilkudziesięciu rynkach na świecie.
https://azir.edu.pl/wyklad/studia-gdzie-tkwi-sens
Co to jest POChP?
POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc jest nieuleczalna chorobą przewlekłą o charakterze postępującym. Odpowiednio wczesna diagnoza i szybkie podjęcie terapii znacznie poprawia jakość życia pacjentów, zapobiega zaostrzeniom choroby oraz przedwczesnym zgonom. Chorzy z POChP mogą żyć 10–15 lat krócej niż osoby zdrowe. Każdy pacjent, u którego lekarz rozpozna POChP powinien natychmiast zrezygnować z palenia tytoniu i w miarę możliwości unikać towarzystwa osób palących oraz miejsc o dużym zanieczyszczeniu powietrza (parami, gazami). Leczenia ma na celu opóźnienie rozwoju objawów. Z tego powodu podejmowane działania przez Adamed Pharma są tak ważne dla wielu obecnych, przyszłych i potencjalnych pacjentów cierpiących na POChP.
Co to jest astma?
Astma oskrzelowa (z greckiego ἄσθμα, asthma – „zadyszka”) – często występująca, heterogenna choroba, zwykle cechującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Charakteryzuje się występowaniem świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, o zmiennej częstości i nasileniu, co jest związane z różnego stopnia utrudnieniem wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Do czynników wyzwalających napady i zaostrzenia astmy należą: alergeny (pyłki, sierść zwierząt domowych, pleśni, roztocza), zakażenia układu oddechowego (głównie wirusowe), zanieczyszczenia powietrza (dym tytoniowy, aerozole, opary farb itp.). Chorym na astmę nie wolno palić papierosów, muszą też unikać biernego palenia.
Dziękujemy, za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie. Agencja Informacyjna
AI, Gospodarka /DEC/ 28.11.2024, ilustracje materiały prasowe