Chroń swój numer PESEL. Krok w stronę bezpieczeństwa

2 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Od listopada 2023 r. każdy pełnoletni obywatel Polski może zastrzec swój numer PESEL. Choć przez cały czas wiele osób jeszcze tego nie zrobiło, to warto wiedzieć, iż zastrzeżony PESEL może ochronić nas przed skutkami finansowymi. Jak zastrzec numer PESEL i po co to robić?


Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?


Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL została wprowadzona w celu ochrony przed nieuprawnionym wykorzystaniem naszych danych przez inne osoby. Mianowicie po zastrzeżeniu numeru PESEL instytucje finansowe będą wiedzieć, iż dany numer jest zablokowany, a więc przy zastrzeżonym PESEL nie będzie możliwości podpisania umowy kredytu czy pożyczki.
Co więcej, od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą musieli sprawdzać, czy nasz PESEL nie został zastrzeżony w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. o ile nasz numer PESEL będzie zastrzeżony, to wtedy nikt bezprawnie nie wykorzysta naszych danych.Reklama


Warto również pamiętać, iż zastrzeżenie numeru PESEL ma nas chronić przed skutkami finansowymi oraz kradzieżą tożsamości. Oznacza to, iż zastrzeżenie numeru PESEL nie będzie miało wypływu na m.in. sprawy urzędowe, wizyty lekarskie, udział w wyborach, możliwość podróżowania czy ważność dokumentu tożsamości.


Jak zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel?


Numer PESEL możemy zastrzec w aplikacji mObywatel 2.0 lub przez internet. Aby to zrobić, trzeba jednak posiadać Profil Zaufany, podpis kwalifikowany, e-dowód lub dane do logowania w bankowości internetowej.
Jak to zrobić?
Uruchom aplikację mObywatel 2.0Na ekranie telefonu wybierz “Zastrzeż PESEL"Naciśnij na przełącznik służący do zastrzegania numeru PESELPojawi się komunikat o ostatecznym potwierdzeniu zastrzeżenia numeru PESEL
Raz jeszcze potwierdzamy “Zastrzeż PESEL" i wtedy nasz numer zostanie zastrzeżony


Jak zastrzec swój numer PESEL w urzędzie?


Numer PESEL możemy również zastrzec w urzędzie gminy samodzielnie, przez pełnomocnika, opiekuna prawnego lub kuratora. Wówczas do wniosku konieczne będzie dołączenie dokumentów potwierdzających złożenie dyspozycji o zastrzeżenie numeru PESEL przez inną osobę.
Aby zastrzec numer PESEL w urzędzie gminy, konieczne jest pobranie i wypełnienie wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL lub poproszenie urzędnika o wydrukowanie wniosku z systemu. Po złożeniu wniosku nasz PESEL zostanie od razu zastrzeżony.


Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?


W niektórych sytuacjach konieczne będzie cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. Kiedy należy cofnąć zastrzeżenie?
gdy chcemy otworzyć nowy rachunek bankowy,gdy planujemy wziąć kredyt lub pożyczkę,gdy chcemy podpisać akt notarialny,gdy chcemy kupić coś na raty,gdy chcemy wypłacić w banku gotówkę w kwocie przekraczającej danego dnia limit 3-krotności minimalnego wynagrodzenia.


Zastrzeżenie numeru PESEL możemy cofnąć w ten sam sposób, w jaki składaliśmy dyspozycję o jego zablokowanie: przez aplikację mObywatel 2.0 lub w urzędzie gminy. Do wyboru będziemy mieć dwie opcje: albo anulujemy zastrzeżenie PESEL bezterminowo i PESEL nie będzie zastrzeżony do momentu, aż ponownie go zablokujemy lub możemy też wybrać tymczasowe anulowanie zastrzeżenia, co oznacza, iż będziemy mogli wybrać datę i godzinę, kiedy nasz PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony ponownie.
WB
Idź do oryginalnego materiału