We wtorek 22 lipca z obrotu z warszawskiej giełdy, po 31 latach obecności na parkiecie, zostały wycofane z obrotu akcje Rafako. Kurs spółki po zamknięciu notowań wyniósł 0,0125 zł. Reklama
RAFAKO
0,0125
-0,0009
-6,72%
akt.: 21.07.2025, 17:30
Otwarcie
0,0146
Max
0,0189
Min
0,0125
Kurs odniesienia
0,0134
Suma wolumenu
60 694 644
Suma obrotów
922 174,3736
Widełki dolne
0,0103
Widełki górne
0,0189
Zobacz również:
BRASTER
MAXCOM
ACAUTOGAZ
Wyszukaj inne
Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku upadłość spółki ogłosił sąd, jednak kilka miesięcy później, w kwietniu, premier Donald Tusk zapowiedział, iż państwo zainwestuje w utrzymanie firmy. Następnie ogłosił decyzję o przekazaniu ponad 700 mln zł do Agencji Rozwoju Przemysłu na pomoc m.in. dla Rafako i firmy Rafamet.
30 kwietnia br. ARP podała, iż spółka RFK - Raciborskie Fabryki Komponentów - w której udziały mają Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia, przejmie najważniejsze aktywa Rafako i działać w sektorach kolejowym i zbrojeniowym. Pod koniec czerwca podpisana została podpisana umowa dzierżawy między syndykiem Rafako a RFK dotycząca wybranych aktywów Rafako.
Nowa spółka stawia na dwa sektory
Jak wskazywała ARP "działalność spółki RFK w sektorach kolejowym i zbrojeniowym zabezpieczy miejsca pracy, a także zaktywizuje regionalnych dostawców i usługodawców, przyczyniając się do wzmocnienia konkurencyjności całego śląskiego przemysłu". Prezes Agencji Wojciech Balczun podkreślił, iż nowy podmiot RFK, przy udziale partnerów, będzie tworzył warunki do odbudowy i modernizacji lokalnego ekosystemu gospodarczego.
- Wierzę, iż RFK stanie się katalizatorem rozwoju, otwierając nowe możliwości przed miejscowymi przedsiębiorcami i potwierdzając znaczenie Śląska w polskim przemyśle - wskazywał.
Obecnie rząd zakłada, iż RFK będzie współpracować z innymi partnerami. W przypadku zbrojeniowego mają być to zakłady Bumar-Łabędy oraz firmy z Korei Południowej. W tym przypadku chodzi o produkcję czołgów. Z kolei inwestycje w branży kolejowej mają być realizowane z Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego. Ta jednak również zamierza wejść bardziej w sektor zbrojeniowy, o czym zresztą świadczy jej przynależność do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Spółka Rafako była wykonawcą bloków energetycznych i producentem urządzeń dla energetyki, a przy tym jednym z największych pracodawców w regionie raciborskim. Zarząd Rafako złożył wniosek o ogłoszenie upadłości we wrześniu 2024 r. Wskazał na brak możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami szczegółowych zasad konwersji zobowiązań spółki na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań spółki. Tłumaczono, iż do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości doprowadziło wypowiedzenie w ub. roku przez JSW Koks mediacji prowadzonych z Rafako przed Prokuratorią Generalną, pobranie kaucji gwarancyjnej i żądanie wypłaty gwarancji.