Aktualne ceny wieprzowiny i obawy przed ogromnym spadkiem

3 miesięcy temu

Aktualne ceny unijnej wieprzowiny są bardzo zagrożone. A to za sprawą chińskiego śledztwa. Czy to odwet za cła na chińskie elektryki?

Jak na aktualne ceny wieprzowiny może wpłynąć informacja o postępowaniu chińskich władz w sprawie importu mięsa z Unii Europejskiej? Czego dokładnie ma dotyczyć chińskie śledztwo? Czy obawy unijnych producentów wieprzowiny są uzasadnione?

Czy na aktualne ceny wieprzowiny wpływają dotacje?

Chińskie władze handlowe na wniosek lokalnych firm rozpoczęły dochodzenie antydumpigowe. Dotyczy ono sprowadzanych do tego kraju z Unii Europejskiej wieprzowiny oraz innych produktów wieprzowych. Zdaniem strony chińskiej postępowanie może potrwać choćby przez rok. Ma na celu stwierdzenie czy unijni producenci nie korzystają z nieuczciwych dotacji. Skutkiem może okazać się nałożenie na importowaną wieprzowinę dodatkowych opłat celnych.

Jak na aktualne ceny wieprzowiny może wpłynąć to postępowanie?

Zdaniem organizacji rolniczych chińskie śledztwo może wpłynąć na aktualne ceny wieprzowiny z powodu utraty tamtejszego rynku przez unijnych dostawców. Najbardziej mogą na tym ucierpieć producenci wieprzowiny z Hiszpanii, Francji, Niderlandów i Danii. To te kraje w Unii są największymi eksporterami na chiński rynek. W razie załamania eksportu doszłoby do nadpodaży, a przez to gwałtownego spadku cen wieprzowiny na unijnym rynku.

Hiszpania apeluje w sprawie postępowania dotyczącego unijnej wieprzowiny

Dlatego lider eksportu, Hiszpania, zaapelowała o dialog pomiędzy Unią a Chinami. Miałby on na celu znalezienie rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć ceł i utrzymać handel. Dotyczy to nie tylko mięsa. Chińczycy kupują też mniej popularne na unijnym rynku produkty uboczne takie jak: jelita, pęcherze i żołądki wieprzowe, nogi czy uszy.

Kto skorzysta na cle na unijną wieprzowinę?

Informacja, jaka wypłynęła z Chin, wzbudziła duże zainteresowanie globalnych graczy. Na wypchnięcie unijnej wieprzowiny z chińskiego rynku czekają już kraje Ameryki Południowej i Stany Zjednoczone, by zwiększyć tam swój udział. Ponadto Rosja ma też ochotę na kawałek tego tortu.

A w roku 2023 Chiny sprowadziły wieprzowinę i podroby wartości 6 mln USD. Z czego za połowę tej wartości odpowiadał import z Unii Europejskiej. Sama Hiszpania eksportuje produkty o wartości 1,5 mld dolarów. Dlatego wstrzymanie chińskiego importu poważnie by zaszkodziło unijnym producentom.

A jakie są aktualne ceny wieprzowiny na polskim rynku?

Na krajowym rynku ceny tuczników wahają się w granicach od 6,50 do 7,90 złotych za kilogram przy średniej cenie 7,16 zł/kg. Tymczasem średnia cena mięsa w klasie S wynosi 9,53 zł/kg i waha się w granicach 9,20–10,00 zł/kg.
Ponadto średnie ceny skupu pozostałych klas mięsa są następujące:

  • Klasa E — 9,46 zł/kg (9,10-9,80 zł/kg);
  • Klasa U — 9,20 zł/kg (9,10-9,30 zł/kg);
  • Klasa R — 8,82 (8,40-9,30 zł/kg).

Źródła: ceny rolnicze

Idź do oryginalnego materiału