Harmonogram naborów w trzecim kwartale 2024 r. obejmuje pomoc dla rolników oraz podmiotów doradczych w zakresie rolnictwa. Sprawdzamy, komu i na co przysługują dotacje.
Harmonogram naborów w drugiej połowie 2024 roku przewiduje kolejne interwencje rolnicze. Tym razem trwający w tej chwili kwartał przyniesie możliwość otrzymania wsparcia finansowego na rozwój gospodarstw, transfer wiedzy i doradztwo, a także na współpracę i rozwój lokalny. Poniżej podajemy terminy rozpoczęcia naborów na poszczególne działania.
Harmonogram naborów w trzecim kwartale 2024 r.
Najbliższe trzy miesiące to nabory na:
- I.10.5 Rozwój małych gospodarstw — 10.5.1 krótki łańcuch dostaw i gospodarstwa ekologiczne (25 lipca);
- I.14.3.2 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych — moduł 3 Studia podyplomowe (5 września);
- I.14.1.2 Doskonalenie zawodowe rolników — moduł 2 Szkolenia profilowane dla rolników konkurs (5 września);
- I.13.4 Rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności (17 września);
- I.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych (19 września).
W przypadku najbliższych naborów, o środki finansowe mogą ubiegać się rolnicy indywidualni oraz ich małżonkowie. Uprawnione są również podmioty prowadzące działalność szkoleniową lub konsorcja tych podmiotów, a także uznane grupy producentów rolnych oraz spółdzielnie rolnicze.
Według harmonogramu naborów 2024 niedługo rusza nabór na rozwój małych gospodarstw
Harmonogram naborów 2024 przewiduje na 25 lipca 2024 r. start naboru na rozwój małych gospodarstw. W ramach tej interwencji będzie można się ubiegać o środki z programu 10.5.1 krótki łańcuch dostaw i gospodarstwa ekologiczne. Możliwość składania wniosków upłynie 22 sierpnia 2024 r. Wypłaty będą realizowane w formie ryczałtu, w kwocie 120 tys. zł. Pieniądze te można przeznaczyć na zakup niezbędnych urządzeń, maszyn, sprzętów. Akceptowane będą także inwestycje budowlane. By otrzymać wsparcie, trzeba zwrócić uwagę na wysokość sprzedaży brutto danego gospodarstwa. Bowiem w wyniku inwestycji powinna ona wzrosnąć o co najmniej 30%. Kolejnym ograniczeniem jest najniższa wysokość sprzedaży brutto, która musi wynosić przynajmniej tyle, co kwota wynagrodzenia minimalnego w roku 2024.
Kto może ubiegać się o środki w ramach naboru na rozwój małych gospodarstw?
Harmonogram naborów 2024 w ramach interwencji na rozwój małych gospodarstw przewiduje środki dla rolników, którzy:
- spełniają definicję mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa;
- nie prowadzą działalności wyłącznie w celach naukowo-badawczych;
- posiadają gospodarstwo o powierzchni nie większej niż 300 ha, którego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie przekracza 25 tys. euro;
- zajmują się produkcją ekologiczną lub produkcją ekologiczną i przygotowaniem do sprzedaży wytworzonych produktów lub rozpoczynają działalność w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkiego łańcucha dostaw (KŁD);
- uzyskali przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.
Gdzie należy złożyć wniosek?
By otrzymać wsparcie dla małych gospodarstw, należy w terminie od 25 lipca do 22 sierpnia br. złożyć wniosek. Dokonać tego można jedynie w formie elektronicznej dzięki PUE (Platforma Usług Elektronicznych) w ARiMR.
Źródło: gov.pl