Anioł biznesu i współzałożyciel spółki BLIRT inwestuje w BioResearch Pharma. To może być przełom w dermatologii

5 miesięcy temu

Marian Popinigis, który był współzałożycielem i prezesem biotechnologicznej spółki BLIRT sprzedanej globalnemu Qiagen, zainwestował teraz w firmę BioResearch Pharma.

BioResearch Pharma to nowa spółka na rynku biotechnologicznym. Firma rozwija terapie w dermatologii. W swoich działaniach koncentruje się na repozycjonowaniu leków, a to oznacza, iż wykorzystuje znane substancje lecznicze w nowych wskazaniach terapeutycznych. W spółkę kierowaną przez Łukasza Zybaczyńskiego, zainwestował Marian Popinigis, który stoi za założeniem firmy biotechnologicznej BLIRT. W 2022 roku została ona sprzedana globalnemu Qiagen.

„Założyciele BioResearch Pharma przekonali mnie przede wszystkim solidnymi wynikami dotychczasowych badań znanych już na rynku substancji, ale o nowatorskim mechanizmie działania oraz imponującym doświadczeniem w rozwijaniu nowych leków. Dodatkowo model biznesowy BRP bazujący na dermatologii i repozycjonowaniu leków, to według niezależnych analiz rynkowych istotnie większe prawdopodobieństwo sukcesu technologicznego i regulacyjnego. Uzyskane przez Prof. Katarzynę Koziak wyniki badań były odkryciem w skali światowej i pozwoliły na uzyskanie ochrony patentowej. Analizy największej globalnej firmy monitorującej rynek farmaceutyczny CRO IQVIA dodatkowo potwierdzają potencjał innowacji BRP. Spółka rozwija terapie, które mogą stać się nowym standardem w leczeniu łysienia i łuszczycy i poprawić jakość życia pacjentów, co wpisuje się w potrzeby tak intensywnie rozwijającej się w tej chwili medycyny estetycznej” – mówi Marian Popinigis.

Warto przeczytać: 8 mln euro wsparcia dla Nomagic. Europejski Bank Inwestycyjny pomoże rozwinąć polskie roboty AI

BioResearch Pharma z finansowaniem

W 2021 roku Łukasz Zybaczyński oraz prof. Katarzyna Koziak założyli spółkę BioResearch Pharma. Założyciel ma wieloletnie doświadczenie w takich koncernach jak Eli Lilly czy Merck & Co. Natomiast prof. Katarzyna Koziak to wynalazczyni innowacji rozwijanych przez BRP. Nowa spółka na rynku rozwija się w dermatologii. Bioresearch Pharma opracowuje leki o nowatorskim mechanizmie działania, które mają zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego oraz łuszczycy.

Strategia repozycjonowania leków dermatologicznych, która została przyjęta przez spółkę, otwiera możliwości przyspieszenia ich rozwoju. Tym samym może skrócić czas tego procesu choćby trzykrotnie (z 12-17 lat do około 3-5 lat), oraz ograniczając ryzyko i koszty w porównaniu do tradycyjnego procesu opracowywania nowych leków.

BioResearch Pharma korzysta z substancji o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa i dzięki temu opracowuje nowe leki o nowatorskim mechanizmie działania. Osoby, które zmagają się z łysieniem i łuszczycą będą mieli szansę zmienić jakość swojego życia. Innowacje rozwijane przez BRP to terapie dermatologiczne podawane miejscowo, co dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu komercjalizacji i minimalizuje ryzyko badawcze.

Spółka rozwija dla najważniejsze produkty, które są bezpieczne dla ludzi. W BioResearch Pharma zdecydował się zainwestować Marian Popinigis.

„Marian Popinigis wnosi do naszego zespołu nie tylko kapitał, ale także ogromne doświadczenie w kreacji wartości spółek i komercjalizacji. Jego wiedza i sukcesy biznesowe, m.in. sprzedaż biotechnologicznej spółki BLIRT światowemu gigantowi QIAGEN są bardzo pomocne w realizacji naszych celów. Model działania, który przyjęliśmy, oparty na repozycjonowaniu leków dermatologicznych to choćby trzykrotnie większe prawdopodobieństwo sukcesu, niższe koszty i łatwiejsza rejestracja w porównaniu z typowymi lekami innowacyjnymi. Odkrycia Profesor Katarzyny Koziak mają szansę stać się nowymi terapiami w leczeniu łysienia oraz łuszczycy. Chcemy tym samym poprawiać jakość i komfort życia milionów pacjentów na świecie” – komentuje Łukasz Zybaczyński, prezes BioResearch Pharma.

Warto przeczytać: Polski satelita przełomowym projektem. EagleEye jeszcze w tym roku poleci w kosmos

Idź do oryginalnego materiału