Aplikacja do budżetu domowego – czy warto skorzystać?

1 tydzień temu

Samodzielne zarządzanie budżetem domowym nie zawsze jest proste, a im więcej mamy wydatków, tym łatwiej jest się w tym wszystkim pogubić. Podstawowe narzędzia do zapisywania rachunków mogą nie wystarczyć. Coraz większa część osób rezygnuje z kartki i długopisu na rzecz znacznie wygodniejszych rozwiązań. Aplikacja do budżetu domowego wymaga jedynie działającego telefona lub tabletu, a za to czyni kwestię finansów osobistych o wiele prostszą, niż mogłoby się wydawać.

Spis treści
  • Budżet domowy – dlaczego jest taki istotny?
  • Jaka aplikacja do budżetu domowego? Przegląd
  • 4grosze – budżet domowy (iOS/Android)
  • Mój skarbiec (iOS/Android)
  • Monefy – menedżer finansowy (iOS/Android)
  • Fin – budżet domowy (iOS)
  • Inne sposoby na budżet domowy
    • Jak zarządzać budżetem domowym?
  • Aplikacja do budżetu domowego – podsumowanie

Budżet domowy – dlaczego jest taki istotny?

Mając swój budżet domowy pod kontrolą, jesteśmy w stanie przewidzieć, jaką kwotę możemy zaoszczędzić w danym miesiącu. W ten sposób łatwo stworzyć tzw. poduszkę finansową, czyli pulę oszczędności zgromadzonych “na czarną godzinę”. Nieprzewidziane wydatki będą znacznie mniejszym problemem, jeżeli będziemy na nie odpowiednio przygotowani.

Co to jest poduszka finansowa?

Przeczytaj

Innym celem prowadzenia budżetu domowego jest zwiększenie swojej puli oszczędności, aby przybliżyć się do zrealizowania własnych planów. Chcemy kupić nowe auto, wyjechać na wakacje lub wymienić telefona na nowszy model? Konsekwentnie oszczędzając, uda się to zrobić w relatywnie krótkim czasie. Kluczem do sukcesu jest w takim wypadku wytrwałość, o którą o wiele łatwiej, gdy ma się dobrze zaplanowany budżet.

Jaka aplikacja do budżetu domowego? Przegląd

Przeglądając sklepy z aplikacjami, takie jak Google Play i App Store, możemy natknąć się na dziesiątki aplikacji do zarządzania osobistymi finansami. W większości przypadków na co dzień będziemy używać jednej lub dwóch takich aplikacji, dlatego też warto sprawdzić, która jest najlepsza. Wybraliśmy kilka szczególnie interesujących pozycji, które wyróżniają się funkcjonalnością i prostotą użytkowania.

4grosze – budżet domowy (iOS/Android)

Omawiana aplikacja służy do zarządzania budżetem domowym popularną metodą kopertową. Przygodę z aplikacją zaczynamy od skonfigurowania profilu, co sprowadza się do podania salda początkowego z danego miesiąca. Następnie sumę środków możemy przydzielić do jednej z piętnastu kategorii. Całość jest dostępna na telefony z systemem iOS i Android.

Wśród zalet tej aplikacji warto wymienić przede wszystkim jej prostotę. Nie musimy rejestrować żadnego konta, ani choćby łączyć się z siecią. Użytkownik otrzymuje dostęp do ładnego interfejsu, przypominającego kolorowe koperty na różne rodzaje wydatków. Całość jest przejrzysta, łatwa w obsłudze i warta polecenia.

Mój skarbiec (iOS/Android)

Tak jak przy poprzedniej pozycji, tak i tutaj nie musimy rejestrować żadnego konta, aby zacząć korzystać z aplikacji. Wystarczy pobrać program na telefona z Androidem lub systemem iOS, skonfigurować wstępnie profil i już można przydzielać środki do poszczególnych kategorii.

Aplikacja wyróżnia się bogatym wachlarzem funkcji, dostępnym bez żadnych dodatkowych opłat. Możemy zobaczyć swoje wydatki i wpływy w postaci czytelnego wykresu kołowego, porównać bieżące finanse z poprzednimi miesiącami, czy też ustawiać własne cele. Całość pozwala również na zanotowanie wielu wydatków jednocześnie, co może okazać się niezwykle przydatne przy większych zakupach.

Monefy – menedżer finansowy (iOS/Android)

Pełna nazwa aplikacji brzmi dość oficjalnie, co może przywodzić na myśl rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców. Tak jednak nie jest, a całość jest niezwykle lekka, nieformalna i przyjemna dla oka. Kategorie zamiast podpisów opatrzone są niewielkimi ilustracjami, a bilans wpływów i wydatków to kolorowy wykres.

Na pochwałę zasługuje szeroki wybór opcji filtrowania. Swój bilans możemy zobaczyć, patrząc w skali dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Możemy również sprawdzić, jak prezentowały się nasze wszystkie finanse od momentu zainstalowania aplikacji. Ta aplikacja do budżetu domowego byłaby niemal idealna, gdyby nie brak możliwości bezpośredniego porównania poszczególnych okresów.

Fin – budżet domowy (iOS)

Aplikacja o niepozornej nazwie skrywa w sobie bogaty zasób funkcji, których spora część będzie zintegrowana z systemem operacyjnym telefona. Poza zwykłym segregowaniem wpływów i wydatków według kategorii, Fin oferuje również możliwość dodania powtarzających się transakcji oraz dodawania własnych zdjęć paragonów i rachunków.

Fin jako aplikacja do budżetu domowego punktuje także możliwością ustawienia powiadomień dziennych i tygodniowych. Znajdziemy tutaj również coś, co nie jest standardem w przypadku tego rodzaju programów, a mianowicie opcję ustanowienia zabezpieczenia biometrycznego w postaci odcisku palca. Czy są jakieś wady? Tak, ponieważ na chwilę obecną aplikacja nie posiada wersji na telefony z systemem Android.

Inne sposoby na budżet domowy

Aplikacja do budżetu domowego może być dobrym rozwiązaniem, jednak nie każdemu przypadnie do gustu, ze względu na to, iż całość ogranicza się do niewielkiego ekranu telefona. Na szczęście istnieją również alternatywne metody, dzięki którym zarządzanie osobistymi finansami będzie skuteczne.

Jak zarządzać budżetem domowym?

  • metoda kopertowa – rozdzielenie swoich środków między fizyczne koperty może być dobrym sposobem na to, aby kontrolować wydatki. Warto pod koniec każdego miesiąca podliczać, ile zostało w każdej z kopert, aby sukcesywnie poprawiać swoje nawyki finansowe.
  • osobny notes – o ile rozwiązanie z kopertami do nas nie przemawia, zawsze możemy wziąć w dłoń długopis i kartkę papieru lub notatnik. Zapisywanie wszystkich wpływów i wydatków pomoże podsumować swoje finanse na koniec każdego miesiąca.
  • arkusz kalkulacyjny – ta opcja doskonale sprawdza się, gdy więcej czasu spędzamy przy komputerze stacjonarnym lub laptopie, aniżeli przy telefonie. Tworząc dedykowaną tabelę dla swoich wydatków będziemy mieć pełną kontrolę nad tym, jak ma wyglądać taki wykres i co ma zawierać.
  • bankowość elektroniczna – internetowe portale powiązane z kontami bankowymi często wzbogacane są o funkcje zbliżone do tych, które znamy z aplikacji mobilnych. Sporą zaletą jest to, iż możliwe jest również skorzystanie z nich dzięki komputera lub laptopa, a dane automatycznie synchronizują się między urządzeniami.

Jak oszczędzać w 2024 roku?

Przeczytaj

Aplikacja do budżetu domowego – podsumowanie

Z racji tego, iż na rynku dostępnych jest naprawdę sporo takich aplikacji, niemal każdy użytkownik znajdzie opcję dostosowaną do jego oczekiwań i potrzeb. Znaleźć można zarówno płatne, jak i darmowe propozycje, które różnią się między sobą wyglądem, funkcjonalnością i zastosowaniem.

Obecnie niemal każdy ma przy sobie telefona z dostępem do internetu, toteż nie dziwi fakt, iż spora część osób używa swoich urządzeń również do zarządzania finansami. To świetna metoda na to, aby mieć wszystko pod kontrolą i móc w każdej chwili zanotować istotną zmianę w saldzie konta bankowego.

Źródła:

  • https://www.lendi.pl/blog/7-aplikacji-wspierajacych-zarzadzanie-finansami-czyli-domowy-budzet-pod-kontrola/
  • https://magazyn.citibank.pl/42385-jak-zarzadzac-domowym-budzetem-poznaj-2-techniki
Idź do oryginalnego materiału