Aplikacja suszowa na 2024 rok, stworzona z myślą o rolnikach poszkodowanych przez klęski suszy, jest dostępna. Dzięki uproszczeniom wprowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, producenci rolni mogą gwałtownie i wygodnie zgłaszać straty, ale system wciąż walczy z pewnymi niedociągnięciami, które budzą niepokój wśród użytkowników.
Od początku uruchomienia aplikacji suszowej 2024 rolnicy zgłaszają problemy z poprawnym działaniem tego narzędzia. Co nie działa? Jak przejść przez proces składania wniosku o pomoc suszową? Podpowiadamy.
Aplikacja suszowa 2024
Problem szkód powodowanych w uprawach przez suszę dotyczy coraz większej grupy rolników, ponieważ susza występuje adekwatnie w całym kraju i dotyka niemal wszystkich producentów rolnych. Do składania i obsługi wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę w 2024 r., podobnie jak w ubiegłym roku, uruchomiono aplikację. Zaś wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za jej pomocą.
Należy zwrócić uwagę, iż złożenie wniosku przez aplikację jest konieczne do uzyskania protokołu/kalkulacji strat suszowych. Nie ma innego sposobu, aby móc ubiegać się o pomoc finansową w wyniku poniesionych strat suszowych w gospodarstwie rolnym. Innymi słowy, rolnicy muszą wygenerować odpowiedni dokument dzięki aplikacji suszowej, aby otrzymać wsparcie finansowe.
Od kiedy rolnicy mogą składać wnioski suszowe?
Rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie suszy w tegorocznych uprawach od lipca 2024 r. Odbywa się to dzięki aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Jest ona dostępna pod linkiem: aplikacje.gov.pl.
Jak zalogować się do aplikacji suszowej 2024?
Do logowania w aplikacji suszowej wymagany jest profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Możliwe jest również logowanie poprzez bankowość elektroniczną. Uściślając, do logowania używa się jednego z narzędzi:
- Profilu Zaufanego;
- Aplikacji mObywatel;
- e-Dowodu;
- Bankowości elektronicznej.
O tym, jak rolnik może założyć profil zaufany piszemy w artykule: Profil zaufany dla rolników
Jak złożyć wniosek o suszowe krok po kroku?
Po zalogowaniu do aplikacji suszowej należy postępować zgodnie z wytycznymi. Są one sformułowane tak, aby intuicyjnie poprowadzić rolnika przez kolejne etapy składania wniosku. Jednakże, w razie wątpliwości można skorzystać z instrukcji dostępnej na stronie głównej logowania do aplikacji suszowej 2024.
Ekran logowania do aplikacji suszowej 2024. Rolnicy, którzy chcą zgłosić szkodę suszową muszą skorzystać z aplikacji, gdyż jest to jedyny dostępny sposób uzyskania środków finansowych w wyniku strat powstałych przez suszę.
fot. aplikacje.gov.pl/app/susza
Skąd pobrać protokół suszowy?
Aplikacja automatycznie generuje protokół oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej) lub kalkulację oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej).
Protokół i zestawienie upraw można pobrać po zalogowaniu się do aplikacji i kliknięciu na numer gospodarstwa.
Jak i gdzie sprawdzić procent strat suszowych?
Przy wypełnianiu wniosku suszowego najlepiej skorzystać z raportów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), który odpowiada za monitorowanie strat suszowych w Polsce. Bowiem w tych raportach można znaleźć przybliżony procent strat suszowych, zależnie od danego powiatu. W tym celu warto skorzystać z precyzyjnego narzędzia SMSR – System Monitoringu Suszy Rolniczej.
Do kiedy składać wnioski o pomoc suszową 2024?
Wnioski o szacowanie strat w uprawach spowodowanych przez suszę można składać do 15 października 2024 r. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę. Bowiem z racji tego, iż cały proces odbywa się elektronicznie, może dojść do zawieszania się systemu. Głównie w sytuacji gdy wielu rolników będzie jednocześnie korzystać z aplikacji. Tego typu problemy występowały już w ubiegłym roku.
Kiedy wypłaty suszowe 2024?
Jak poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski, pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy w 2024 r. zostanie wypłacona w 2025 r. Podobnie, jak to miało miejsce uprzednio – pomoc za 2023 r. wypłacono rolnikom w 2024 r.
Źródło: www.gov.pl; www.gov.pl/web/rolnictwo/aplikacja-suszowa