Aplikacja suszowa znowu wykazuje błędy w protokołach i kalkulacjach. Co zrobić, gdy wykazuje fałszywe obliczenia?
Aplikacja suszowa po raz kolejny okazuje się błędnie działającym narzędziem. Tym razem wykazuje ona fałszywe wyliczenia strat spowodowanych suszą. Wielu rolników, którzy otworzyli swoje protokoły czy kalkulacje wygenerowane dla ich gospodarstw, było mocno zdziwionych. Panuje tam bowiem istny chaos. Podane dane nie odzwierciedlają stanów faktycznych, a do tego jeszcze w wyliczeniach niejednokrotnie pojawiają się błędy.
Czy aplikacja suszowa jeszcze działa?
Wielu rolników z ogromnym zdziwieniem przypatruje się swoim wnioskom i kalkulacjom suszowym. Okazało się bowiem, iż w aplikacji widnieją wadliwe wyliczenia. Przykładowo, w protokole jest podane, iż straty w poszczególnych uprawach wynoszą od 30 do 50%. Natomiast oprogramowanie podaje średnią w wysokości 27%! A w podanych danych widnieje jasno, iż rolnik nie prowadzi produkcji zwierzęcej.
Co zrobić, gdy odkryjesz błędy w aplikacji suszowej?
Sytuacja ta zmusiła Wielkopolską Izbę Rolniczą do szukania rozwiązania dla rolnika w Urzędzie Wojewódzkim. Zapytała zatem, w rozmowie telefonicznej, o istnienie problemu i możliwość poradzenia sobie z nim. W odpowiedzi usłyszała potwierdzenie tego, iż aplikacja suszowa działa wadliwie. Urzędnik zalecił w takim przypadku złożenie drogą mailową prośby o wyjaśnienie i ponowne przeliczenie strat.
Jak to zrobić w praktyce? Należy po wejściu do aplikacji suszowej odnaleźć frazę: „Potrzebujesz pomocy? Masz problem z działaniem aplikacji?”. Kolejnym krokiem jest wysłanie prośby o wyjaśnienie i ponowne przeliczenie strat na adres: [email protected].
Czym jest aplikacja suszowa?
Została ona wprowadzona w czerwcu 2020 r. Stało się to za sprawą rozporządzenia Rady Ministrów z 3 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR (Dz.U. 2020 poz. 1009). Pozwala ona na złożenie wniosku o oszacowanie strat w uprawach rolnych, w których mogą wystąpić spadki plonów na skutek suszy.
Bądź na bieżąco i sprawdź dostępne formy pomocy dla rolnika.
Jak złożyć wniosek o pomoc suszową?
Aby złożyć wniosek, niezbędne jest założenie profilu zaufanego. Trzeba także mieć pod ręką:
- numer identyfikacyjny;
- skan polisy ubezpieczeniowej;
- dokumentację fotograficzną szkód zaistniałych na skutek suszy.
Kiedy dane już zostaną zapisane, a wniosek skutecznie złożony, to nie można już wprowadzać w nim żadnych zmian. Aplikacja suszowa nie pozwoli też dodać kolejnych szkód. jeżeli istnieje taka potrzeba, to należy każdorazowo w danym roku składać nowy wniosek.
Czy rolnicy kiedykolwiek doczekają się sprawnie działającej aplikacji suszowej? Miejmy nadzieję, iż tak.
Przeczytaj także: Grupa Azoty zmniejsza produkcję. Chemiczny gigant w tarapatach?
Źródło: WIR, ARiMR