ARiMR - Mniej restryktywne wykładnie przy decyzjach w sprawach pomocowych

1 dzień temu
10 kwietnia odbyło się spotkanie kierownictwa ARiMR (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) tj. prezesa Wojciecha Lęgawiec, zastępcy Leszka Szymańskiego i dyrektora departamentu działań Premiowych Artura Kukla z delegacją Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" (pełnomocnik Daniel Alain Korona i przewodniczący małopolskich struktur - Zbigniew Orzechowski).

Tematem spotkania były sprawy związane z wnioskami o płatność dla II raty pomocy w zakresie programu dotyczącego premii na działalność pozarolniczą

Jak wskazywał Związek w piśmie do ARiMRu:

W ramach wniosków o płatność dla II raty pomocy w zakresie poddziałania 6.2 Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w ramach PROW 2014-2020 rozpatrzono w skali kraju dla 10 083 beneficjentów, w tym w Małopolskim Oddziale Regionalnym dla 1105 beneficjentów; negatywnie w skali kraju dla 441 beneficjentów, w tym w Małopolskim OR dla 80 beneficjentów.

Liczba decyzji odmownych wynosi w skali kraju wynosi 4,37%, natomiast w Małopolsce - 7,24%, Ogółem liczba wydanych decyzji w Małopolskim Oddziale Regionalnym wynosi ok. 10,54% ogólnej liczby w kraju, ale negatywnych aż 18,14%. Stwierdzamy fakt znaczącego odchylenia liczby negatywnych decyzji w oddziale małopolskim w stosunku do średniej krajowej.

Związek już 8 lutego ubr. w piśmie do Prezesa Agencji zwracał uwagę na skargi rolników na działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Małopolsce Skargi dotyczą m.in. procedury zatwierdzania wniosków w ramach programów dotyczących rozpoczęcia działalności gospodarczej pozarolniczej, a w szczególności ciągłych wezwań do poprawek, i kolejnych wezwań do poprawek poprawek. Zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zadaniem Agencji, jej poszczególnych jednostek jest realizacja zadań określonych przez ustawodawcę tj. różnorodnych programów wsparcia ukierunkowanych na rzecz rolników i rolnictwa. Nie wnikamy w zasadność tych skarg.

Także posłanka Urszula Pasławska w interpelacji zwracała uwagę na skargę rolników w kontekście działań Agencji. Z tych powodów zwracamy się spotkanie.

W trakcie spotkania, dyrektor departamentu działań premiowych zapewnił, iż po zbadaniu sprawy wynika, iż wyższa liczba odmów w Małopolsce jest rezultatem szybszego rozpatrzenia wniosków pomocowych przez tenże oddział. Kierownictwo Agencji deklarowało także wolę i zapewniło o nowym nastawieniu i przyjęciu wykładni mniej restrykcyjnych przy załatwianiu spraw. Zobaczymy czy tak będzie w praktyce?

Idź do oryginalnego materiału