Mimo poprawy koniunktury inwestycjom jądrowym w Europie wciąż trudno przełamać impas. Wyzwaniem są przede wszystkim trudne do opanowania koszty budowy. Polska nie jest tu wyjątkiem – pisze w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak przypomina w czwartkowym wydaniu gazeta, z grudniowego komunikatu KE wynika, iż szacowany koszt budowy na Pomorzu trzech reaktorów AP1000 to 192 miliardy złotych z informacji „DGP” wynika, iż w przeliczeniu na megawat mocy netto koszt wdrożenia w naszym kraju amerykańskiej technologii jądrowej jest w tej chwili już o ok. 70 procent wyższy, niż wynikało to z niewiążącej oferty Westinghouse’a przedstawionej polskiemu rządowi w 2022 roku.
Według wyliczeń dr Bożeny Horbaczewskiej z SGH, opartych na kalkulatorze Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, cytowanych przez „DGP”, w najbardziej optymistycznym dla projektu na Pomorzu scenariuszu (zakładającym m.in. zgodny z założeniami siedmioletni czas budowy, wysokie, 90-procent wykorzystanie mocy oraz stosunkowo niski, 7-proc. poziom kosztu finansowania), uśredniona cena energii elektrycznej z planowanej elektrowni sięgnie ok. 780 złotych za megawatogodzinę-czytamy na łamach gazety.
Z informacji „DGP” wynika, iż widełki cenowe dla projektowanej elektrowni, które znalazły się we wniosku do KE, są znacznie niższe, a stawek na poziomie wyższym niż 700 złotych inwestor nie bierze pod uwagę „nawet w negatywnych scenariuszach” – pisze dziennik. Jak zaznacza, państwowa spółka realizująca elektrownię na Pomorzu nie chce odnosić się do rozbieżności między tymi doniesieniami a wyliczeniami opartymi na narzędziu MAEA.
Biznes Alert / PAP
Korea i USA nie kończą sporu o technologię atomu. Dają jednak sygnał Polsce i innym