Starmer i Macron rozmawiali o obronie Ukrainy po zakończeniu wojny

2 godzin temu

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali o możliwych scenariuszach wsparcia Ukrainy przez siły zbrojne państw zachodnich, gdy zostanie zawarta umowa kończąca wojnę z Rosją – podał portal dziennika „Daily Telegraph”.

Według brytyjskiego portalu autorem tych scenariuszy jest Macron, który już podzielił się swoimi koncepcjami z premierem Polski Donaldem Tuskiem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

The Telegraph zasugerował, iż prezydent Francji mógł przedstawić swoje pomysły Starmerowi, gdy przywódcy spotkali się we wtorek w podlondyńskiej rezydencji Chequers. Rzecznicy Downing Street i Pałacu Elizejskiego nie zaprzeczyli tej sugestii.

Europejscy przywódcy zastanawiają się, jak może wyglądać plan pokojowy, który zapowiada prezydent elekt USA Donald Trump. Jego przyszła administracja chciałaby zakończyć wojnę w pierwszych sześciu miesiącach urzędowania.

Jeden z potencjalnych planów zakończenia wojny zakłada, iż Ukraina utraci okupowane przez Rosjan terytoria na południu i na wschodzie. Dlatego koncepcja proponowana przez Macrona przewiduje wsparcie Ukrainy zachodnimi wojskami, aby zabezpieczyć jej terytorium przed rosyjską agresją.

Według portalu możliwe są trzy scenariusze: w pierwszym wojska państw zachodnich będą odpowiedzialne za ochronę liczącej ponad 1200 kilometrów linii rozgraniczenia z Rosją; w drugim siły zachodnie wezmą na siebie obronę Kijowa, by wojska ukraińskie mogły zabezpieczyć granicę z Rosją; w trzecim scenariuszu w Polsce miałaby funkcjonować „tarcza powietrzna”, która zabezpieczałaby żołnierzy zachodnich, którzy szkoliliby Siły Zbrojne Ukrainy na terenach zachodnich tego kraju.

Starmer na razie nie poparł planów Macrona – przekazał The Telegraph, powołując się na swoje źródła. Portal ocenił, iż mogą na to wpływać czynniki gospodarcze i strategiczne. Wielka Brytania stara się zmniejszyć deficyt budżetowy i polepszyć koniunkturę gospodarczą, a rozmieszczenie wojska w Ukrainie byłoby kosztowne. Ponadto specjaliści wielokrotnie ostrzegali, iż Londyn nie ma wojsk lądowych, które byłyby w stanie angażować się w wojnę na pełną skalę.

W czwartek Starmer udał się na Ukrainę z niezapowiedzianą wizytą. To jego pierwsza podróż do tego kraju od czasu objęcia urzędu w lipcu ubiegłego roku. Brytyjski premier odwiedził Kijów w 2023 roku, gdy był liderem opozycji i jako szef rządu dwukrotnie odbył rozmowy z Zełenskim przy Downing Street 10.

Biznes Alert / PAP

Wizyta Prezydenta Zełeńskiego w Warszawie – obecność Ukrainy w NATO jest jednym z jej priorytetów

Idź do oryginalnego materiału