Auto dla rolnika lub maszyna — zakup bez „papierologii”

8 miesięcy temu

Auto dla rolnika można nabyć nie tylko za gotówkę. Dostępne są też inne formy finansowania. Z jakich form mogą skorzystać rolnicy?

Auto, podobnie jak inne pojazdy czy maszyny, to dla rolnika podstawowe narzędzia pracy. By je nabyć, rolnicy mogą skorzystać z takich form finansowania jak leasing, kredyt, pożyczka leasingowa. Inną formą jest umowa na wynajem długoterminowy. Poniżej przedstawimy pokrótce, jakich dokumentów wymaga się przy poszczególnych rodzajach finansowania.

Auto dla rolnika dzięki procedurze uproszczonej

W tym wypadku warto przejrzeć wymogi, jakie stosują różne firmy leasingowe, banki oraz firmy pożyczkowe finansujące zakupu aut dla rolników.

W przypadku samochodów finansowanych leasingiem lub wynajmem długoterminowym w pierwszej kolejności warto sprawdzić, które z firm mają w swojej ofercie tzw. procedurę uproszczoną. Dzięki niej można szybciej nabyć auto, choć nie jest ona pozbawiona wad. Procedura uproszczona ogranicza się do złożenia przez leasingobiorcę lub najemcę oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów wraz ze zgodą na sprawdzenie w bazach dłużników. Ponadto nie wymaga się żadnych dokumentów urzędowych, księgowych czy bankowych. Jednakże procedura ta jest dostępna co najwyżej dla średniej klasy samochodów, co dla wielu „ambitnych” nabywców może być wielką wadą.

W tym przypadku wartość pojazdu, która uprawnia do skorzystania z szybkiej ścieżki, różni się w zależności od firmy leasingowej. Ponadto różnice zależą także od wysokości wkładu własnego i długości zawartej umowy. Przy uśrednieniu wymagań wybranych firm leasingowych z procedury uproszczonej można skorzystać przy zakupie auta o wartości do ok. 150 tys. zł netto. Wartość ta odpowiada mniej więcej średniej cenie katalogowej nowego auta w Polsce. Jednakże pod warunkiem posiadania wkładu własnego na poziomie 10% i okresie finansowania do 5 lat. Z drugiej strony minusem uproszczonej ścieżki może okazać się brak możliwość odliczania VAT od faktur z tytułu rat za leasingowany pojazd. Jednakże dotyczy to jedynie niektórych ofert rynkowych.

Jakie auto dla rolnika w opcji uproszczonej?

Firma Carsmile wytypowała 10 przykładowych modeli aut, jakie rolnik może nabyć w procedurze uproszonej. Znalazły się na niej pojazdy ze stosunkowo niską ratą, a także popularne SUV-y oraz dostawczaki, które sprawdzą się w działalności rolniczej.

Lista obejmuje m.in. takie modele jak: Skoda Superb, Audi A4, Jeep Compass, Cupra Formentor, Hyundai Tuscon czy Nissan Qashqai. Nie zabrakło na niej także taniego, acz pojemnego auta, jakim jest Dacia Jogger, a także „auta ostatecznego”, jakim jest Dacia Duster. Ponadto w ramach procedury uproszczonej można kupić duże i wygodne dostawczaki, takie jak Fiat Ducato czy Renault Master.

Jeżeli rolnik potrzebuje innego typu pojazdu lub zależy mu na odliczeniach podatkowych, powinien skorzystać ze standardowej procedury badania zdolności kredytowej. Jednakże sprowadza się to do konieczności zgromadzenia różnych dokumentów urzędowych i księgowych.

Jakie dokumenty potrzebne są, by nabyć pojazd według procedury uproszczonej?

Niezbędne dokumenty zwykle zależą od konkretnego przypadku. Jednak przykładowa lista dokumentów wymaganych od właściciela indywidualnego gospodarstwa rolnego do umowy leasingu auta w przypadku wygląda następująco:

  • nakaz płatniczy z urzędu gminy,
  • zaświadczenie z urzędu gminy o wielkości posiadanego lub dzierżawionego gospodarstwa rolnego i jego dochodowości rocznej,
  • decyzja w sprawie dopłat do produkcji rolnej lub wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający wpływ środków z ARiMR,
  • dla rolnika będącego czynnym podatnikiem VAT nieprowadzącego rachunkowości rolnej: ewidencja sprzedaży VAT lub deklaracje VAT,
  • dla rolnika ryczałtowego: kopia faktur VAT RR lub zaświadczenie potwierdzające uzyskiwanie dochodów ze sprzedaży produktów rolnych,
  • dla rolnika prowadzącego rachunkowość rolną: wyciąg z ksiąg rachunkowych (bilans, rachunek wyników, zestawienie obrotów i sald).

Z kolei w przypadku rolników, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, lista to może obejmować także:

  • aktualną decyzję urzędu skarbowego o wymiarze podatku dla działów specjalnych produkcji rolnej lub dowody opłaty podatku ryczałtowego,
  • ewidencję sprzedaży VAT lub zestawienia księgowe dokumentujące sprzedaż VAT,
  • zestawienia przychodów i kosztów na podstawie rachunkowości rolnej.

Auto dla rolnika według standardowej procedury — możliwość odliczeń VAT

Skorzystanie ze standardowej procedury wymaga zgromadzenia dokumentów księgowych i urzędowych. Jednak umożliwia ono uzyskanie finansowania na znacznie większe kwoty niż 150 tys. zł netto. Ale korzyścią są późniejsze faktury za auto z numerem NIP, które umożliwiają odliczanie VAT-u. Jednakże niektóre firmy wystawiają faktury VAT z NIP-em również dla procedury uproszczonej, dlatego koniecznie trzeba to sprawdzić.

A może auto na kredyt?

Z kolei, jeżeli rolnik chce kupić używane auto na kredyt, to musi spełnić warunki, które są podobne do tych, jakich wymaga się przez firmy leasingowe. Jednakże tutaj lista koniecznych dokumentów wydaje się nieco krótsza. Wśród nich wymaga się m.in.:

  • faktury ze sprzedaży płodów rolnych z ostatnich 12 miesięcy lub wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający wpływy za te faktury,
  • potwierdzenia opłacenia podatku rolnego zgodnie z nakazem płatniczym,
  • zaświadczenia z urzędu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego,
  • zaświadczenia z ARiMR o przyznanej dotacji.

Źródło: bizblog.spidersweb.pl

Idź do oryginalnego materiału