Autostrada A2 coraz dłuższa! Ma już ponad pół tysiąca kilometrów!

4 miesięcy temu

Polska autostrada A2 osiągnęła nowy kamień milowy, przekraczając 500 km długości. Kierowcy mogą cieszyć się z nowo otwartego odcinka o długości 8,5 km, który rozciąga się od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do węzła Groszki. To już drugi z trzech etapów trasy łączącej Kałuszyn z Siedlcami, a cała trasa o długości 37,5 km ma być udostępniona wiosną przyszłego roku.

Autostrada A2 jeszcze dłuższa

Odcinek KałuszynGroszki został zrealizowany przez firmę Intercor. Koszt inwestycji wyniósł ponad 500 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie z dwóch programów (POIiŚ i FEnIKS) wyniosło około 339 milionów złotych. Dzięki ukończeniu nowego odcinka autostrada A2 przekroczyła już 500 km długości. Nowa trasa została zaprojektowana tak, aby omijać Kałuszyn, co znacząco poprawi przepustowość i bezpieczeństwo ruchu tranzytowego.

W ramach inwestycji powstał nowy węzeł Groszki oraz most, który został zaprojektowany z myślą o integracji z przejściem dla zwierząt. Dodatkowo, na trasie znajduje się dziewięć wiaduktów oraz 24 przejścia dla zwierząt, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

GDDKiA

Zrealizowano także układ dróg do obsługi ruchu lokalnego. Wprowadzono nowoczesne rozwiązanie dla pasa rozdzielającego jezdnie, które nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale także zwiększa bezpieczeństwo. Zamiast tradycyjnego humusu zastosowano utwardzone kruszywo, które zmniejsza ryzyko utraty panowania nad pojazdem w razie zjechania z drogi. To nowatorskie podejście zmniejsza potrzebę koszenia trawy, co eliminuje potencjalne utrudnienia w ruchu.

Będziemy mogli zapomnieć o korkach, które tworzyły się praktycznie codziennie na węźle w Kałuszynie, a dodatkowo oznacza to, iż autostradą A2, na wysokości Warszawy i S2, będziemy mogli dotrzeć aż do granicy z Niemcami. W ten sposób rozbudowujemy istotną strategicznie trasę z zachodu na wschód. To jest droga, która łączy kraje Europy Zachodniej z krajami Europy Wschodniej, ze względów gospodarczych bardzo ważna trasa. Realizujemy wiele zadań inwestycyjnych, które mają usprawnić komunikację i pozwolić mieszańcom poszczególnych regionów szybciej się przemieszczać, ale i rozwijać gospodarczo nasz kraj. Drogi ekspresowe i autostrady są naturalnym krwioobiegiem, który pozwala rozwijać się wielu regionom – powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Od granicy do granicy

Jadąc autostradą A2 na wschód od Warszawy, kierowcy dotrą do węzła Groszki, skąd można zjechać na istniejącą DK2. Przed Siedlcami ponownie wjedziemy na odcinek autostrady, który stanowi część obwodnicy miasta pomiędzy węzłami Siedlce Zachód i Siedlce Południe. W tej chwili budowany jest środkowy odcinek, GroszkiSiedlce Zachód, który ma być oddany do użytku wiosną przyszłego roku.

Nowo otwarty odcinek jest częścią większego planu budowy autostrady A2, która ma osiągnąć docelowo około 620 km długości, a uwzględniając trasę przez Warszawę, choćby 655 km. Połączy on tereny wschodnie od Warszawy z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce, co zwiększy konkurencyjność regionu. Autostrada A2 skrzyżuje się także z nową drogą ekspresową S19, która jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

GDDKiA

W planach jest również przedłużenie A2 do granicy z Białorusią, które ma mieć długość 32 km. Dla dwóch odcinków, od Białej Podlaskiej do Dobrynia (25,5 km), planowane jest uzyskanie decyzji ZRID w IV kwartale br., co umożliwi ogłoszenie przetargów na wykonawców. Ostatni fragment trasy, od Dobrynia do granicy (6,8 km), jest w tej chwili w zawieszeniu, a jego dalsza budowa zależy od sytuacji geopolitycznej w regionie.

Cała autostrada A2, od granicy z Niemcami do granicy z Białorusią, zaliczana jest do sieci bazowej TEN-T w korytarzu Morze PółnocneBałtyk. Ma zapewnić wysoki komfort ruchu, zwiększyć dostępność do transeuropejskiego korytarza oraz poprawić wewnętrzne połączenia komunikacyjne w Polsce.

Dojazd w Tatry skróci się o kwadrans. Są postępy w realizacji autostrady

Znajdziesz nas w Google News
Idź do oryginalnego materiału