Będą nowe cła na towary z Rosji i Białorusi – PE zdecydował

4 godzin temu

Parlament Europejski poparł propozycję nałożenia dodatkowych ceł na towary z Rosji i Białorusi. W tym także na nawozy, cukier, pasze i inne produkty rolne. To kolejny krok w kierunku ograniczenia unijnej zależności od importu z tych państw. Decyzja ta ma także na celu wsparcie bezpieczeństwa żywnościowego i interesów rolników w UE.

W czwartek, 22 maja 2025 r., PE wyraził zgodę na nowe, znacznie wyższe cła na towary z Rosji i Białorusi. Najważniejszym celem tych zmian jest ograniczenie importu z krajów, które wykorzystują dochody z eksportu do finansowania wojny przeciwko Ukrainie. Wśród produktów objętych cłami znalazły się nawozy mineralne, cukier, mąka, ocet, a także pasze dla zwierząt. Europosłowie uznali, iż dalsza zależność gospodarcza od Rosji może stanowić zagrożenie nie tylko ekonomiczne, ale i polityczne dla całej UE.

Wyższe cła na nawozy z Rosji i Białorusi z poparciem PE

Nowe przepisy przewidują m.in. wprowadzenie 6,5% cła na nawozy z Rosji i Białorusi oraz dodatkowe taryfy kwotowe – od 40 do 45 euro za tonę w latach 2025–2026, z planowanym wzrostem do 430 euro za tonę do 2028 roku. Oczekuje się, iż takie działania znacząco zmniejszą opłacalność eksportu rosyjskich produktów na unijny rynek, a tym samym ograniczą wpływy do budżetu Rosji, wspierającego działania wojenne.

Podwyższone cła na towary z Rosji i Białorusi stały się faktem. Parlament Europejski poparł podniesienie ceł na nawozy, a także niektóre rosyjskie i białoruskie towary rolne.

fot. Canva

Nowe cła na towary rolne z Rosji i Białorusi

Oprócz nawozów cła obejmują także towary, a adekwatnie produkty rolne z Rosji i Białorusi, które dotąd nie były objęte dodatkowymi opłatami. Wśród nich znajdują się: cukier, mąka, ocet, a także pasze dla zwierząt. Posłowie zaznaczyli, iż ten pakiet celny ma sprzyjać większej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia i produkcji wewnętrznej w UE. Ma to szczególne znaczenie dla europejskiego sektora rolnictwa, który odczuwał skutki taniego importu z Rosji.

Parlament Europejski wprowadza cła — od kiedy?

Parlament Europejski zakończył pierwsze czytanie i w zdecydowanej większości poparł nowe przepisy, które wprowadzają nowe cła na towary z Rosji i Ukrainy. Rozporządzenie musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Radę UE, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym, aby mogło wejść w życie. Cła na pozostałe produkty rolne zaczną obowiązywać cztery tygodnie po ogłoszeniu przepisów.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Idź do oryginalnego materiału