Będą pieniądze dla producentów warzyw i owoców. 77 mln €

2 miesięcy temu

Wszystko na to wskazuje, iż będą pieniądze dla producentów warzyw i owoców. Wczoraj, tj. 9 lipca KE zaproponowała uruchomienie dodatkowej transzy środków nadzwyczajnych na wsparcie ogrodników z czterech krajów. Dowiedz się więcej, jakie są warunki wypłaty tych pieniędzy.

Dodatkowe pieniądze dla producentów warzyw i owoców uruchomi UE z rezerwy rolnej.

Kiedy KE uruchamia środki nadzwyczajne?

KE podejmuje środki nadzwyczajne w tym w postaci wsparcia finansowego, gdy pojawi się kryzys lub groźba kryzysu. Wówczas taka konkretna reakcja jest potrzebna, aby zapobiec nagłemu spadkowi cen i/lub złagodzić skutki takiego procesu.
Ściśle mówiąc, środki nadzwyczajne umożliwiają Komisji Europejskiej szybkie podjęcie proporcjonalnych działań, jeżeli wystąpią:

  • okres poważnej nierównowagi na rynkach;
  • utrata zaufania konsumentów spowodowana zagrożeniami dla zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt lub zdrowia roślin;
  • konkretny problem (m.in. klimatyczny).

Pieniądze dla producentów warzyw i owoców jako rekompensata strat

Komisja Europejska zaproponowała wczoraj, tj. 9.07. uruchomienie łącznej kwoty 77 mln euro z rezerwy rolnej. Pieniądze te mają być przeznaczone na wsparcie rolników z sektora owoców, w tym wina oraz warzyw. Jednak mogą na nie liczyć ci, których uprawy ostatnio ucierpiały na skutek niekorzystnych zjawisk klimatycznych o niespotykanej dotąd skali. W przypadku producentów wina, dopłaty otrzymają ci, którzy zmagają się z poważnymi zakłóceniami na rynku.

Za szkody mrozowe

Swoją propozycję wsparcia rolników z trzech państw Komisja Europejska argumentuje następująco:

Wiosną tego roku Czechy, części Austrii i części Polski zostały dotknięte bezprecedensowym mrozem, który po niezwykle łagodnych temperaturach w marcu, poważnie wpłynął na sady i winnice. Dodatkowe szkody w Polsce spowodował grad. Obszary i udział produkcji, których to dotyczy, są znaczne i zagrażają rentowności ekonomicznej dotkniętych gospodarstw rolnych.

Z powodu nierównowagi na rynku winiarskim

Jak dostrzegła KE, producenci wina w Portugalii cierpią z powodu nierównowagi rynkowej. Według argumentacji ta może się przerodzić w długotrwały i szerszy kryzys. Mianowicie obecna kumulacja wina zapasów w Portugalii jest spowodowana spadkiem sprzedaży czerwonego wina w połączeniu z największym spośród państw UE wzrostem produkcji w 2023 r. Uruchomiony pakiet wsparcia ma sfinansować tymczasową destylację kryzysową w tym kraju w celu usunięcia części w tej chwili nadwyżkowych wolumenów. W efekcie przywróci się stan równowagi na rynku. Przy czym alkohol uzyskany w wyniku tej destylacji może być wykorzystywany wyłącznie do celów przemysłowych, takich jak: dezynfekcja, farmaceutyka i cele energetyczne.

Warunki, jakie muszą spełnić kraje, by pieniądze dla producentów warzyw do nich trafiły

Jak podaje KE, oba akty prawne ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia, zostaną przyjęte w najbliższych dniach. Następnie zaczną być bezpośrednio stosowane po ich wejściu w życie w lipcu 2024 r.

Decydując się na uruchomienie doraźnego wsparcia finansowego dla Czech, Austrii i Polski KE stawia warunki. Mianowicie kraje, do których trafią pieniądze, muszą je wypłacić do 31 stycznia 2025 r. W wypadku Portugalii na wypłaty jest czas do 30 kwietnia 2025 r.

Władze Czech, Austrii i Polski mają rozdysponować pomoc bezpośrednio wśród rolników, aby zrekompensować im straty ekonomiczne. Uprzednio musieliśmy powiadomić Komisję o szczegółach wdrażania środków. Czyli o kryteriach stosowanych do obliczania indywidualnej pomocy, zamierzonym wpływie środka, jego ocenie i działaniach podjętych w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji i nadmiernej rekompensaty.

Przypomnijmy i podsumujmy dotychczasowe wsparcie KE dla rolników

Od 1 stycznia 2014 r. do końca 2023 r. KE podjęła 63 wyjątkowe środki w celu wsparcia rolników i producentów dotkniętych utratą produkcji, spadkiem cen, wyższymi kosztami produkcji lub zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

Łącznie z funduszy UE do sektora rolnego UE trafiło ponad 2,5 mld euro, jako dowód solidarność UE z jej rolnikami — czytamy na stronach KE.

Źródła: ec.europa.eu

Idź do oryginalnego materiału