Szybsza i sprawniejsza budowa miejsc do przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwach rolnych – to cel przygotowanego przez resort rolnictwa i rozwoju wsi rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych.
Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych.
Zdaniem resortu rolnictwa i rozwoju wsi, należy wydłużyć termin na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez gospodarstwa posiadające do 210 DJP. DJP to duża jednostka przeliczeniowa, czyli umowna jednostka liczebności zwierząt hodowlanych w gospodarstwie odpowiadająca jednej krowie o masie 500 kg.
Powody wydłużenia terminu na dostosowanie przechowywania nawozów
Przyjęty przez Radę Ministrów w 2018 r. program wprowadził dla rolników okresy przejściowe na dostosowanie powierzchni i pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do określonych w tych przepisach wymagań. Dla rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP okres przejściowy wynosił ok. 6 lat i zakończył się 31 grudnia 2024 r.
Wielu rolników, przede wszystkim gospodarstwa drobne tj. do 20 DJP nie miało możliwości dostosować się w terminie do 31 grudnia 2024 r. Pandemia Covid, ograniczenia w pracy przedsiębiorstw, zakłócenia dostaw, ograniczona dostępność pracowników i materiałów, zmiany w funkcjonowaniu urzędów miały wpływ na wydłużenie niezbędnego czasu w realizację inwestycji do przechowywania nawozów naturalnych.
W ostatnich latach część gmin, w związku z przystąpieniem do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zawiesza postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Tym samym rolnicy nie uzyskują niezbędnych dokumentów do rozpoczęcia inwestycji dotyczących przechowywania nawozów, co powoduje niemożność szybkiego rozpoczęcia budowy. W ocenie inwestorów (rolników) właśnie etap uzyskiwania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy najczęściej wydłuża proces przygotowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia realizacji inwestycji.
Jakie rozwiązania zawiera projekt ustawy?
Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych pozwoli na zdecydowanie szybsze i sprawniejsze realizowanie inwestycji polegających na budowie odpowiednich miejsc do przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwach rolnych.
Projekt przewiduje wydłużenie terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do końca 2027 r. dla podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 20 DJP oraz do końca 2025 r. dla podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 20 DJP jednak nie większej niż 210 DJP.
Projekt ustawy przewiduje:
- wydłużenie o 3 lata terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez podmioty posiadające do 20 DJP,
- wydłużenie o rok terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez podmioty posiadające powyżej 20 do 210 DJP,
- zgłoszenie przez rolników do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez udostępniony formularz informacji o potrzebie wydłużenia terminu,
- umorzenie postępowań wszczętych na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy – Prawo wodne, dotyczących przechowywania od dnia 1 stycznia 2025 r. przez rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami i niezakończonych przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy, o ile rolnik dokona zgłoszenia we wskazanym terminie,
- uproszczenie procedur administracyjnych związanych z budową miejsc do przechowywania nawozów naturalnych wynikających z ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- przekazanie informacji o rolnikach, którzy złożyli zgłoszenie potrzeby dłuższego czasu w dostosowanie, instytucjom prowadzącym kontrole przestrzegania wymagań w zakresie dyrektywy azotanowej.
Projekt wprowadza również rozwiązania w zakresie realizowania inwestycji polegających na budowie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwach rolnych. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w odniesieniu do budowy obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
- płyt do składowania obornika;
- szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę.
Planowane przyjęcie przez rząd projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych to II kwartał br. Następnie projekt trafi do prac w Sejmie.