Szykują się korzystne zmiany dla grup producentów! KRIR wystąpiła do MRiRW z wnioskiem o dokonanie zmian w Planie Strategicznym w ramach interwencji „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Jakich modyfikacji możemy się spodziewać?
Resort rolnictwa przygotowuje zmiany dla grup producentów. Na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) z 22.03.2024 r. Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się na skrócenie obowiązku utrzymania prowadzonej działalności. Zmieniono także wymóg okresu działania grupy. Dlatego przygotowano projekt uchwały Komitetu Monitorującego PS WPR 2023-2027, modyfikujący przyjęte założenia odnośnie interwencji I. 13.2 „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”.
Jakie zmiany dla grup producentów proponuje KRIR?
Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wystąpił do ministra Czesława Siekierskiego z wnioskiem o zmianę wytycznych szczegółowych dotyczących grup producentów. Bowiem obowiązujące przepisy stanowczo zniechęcają producentów rolnych do tworzenia grup producenckich. W piśmie zaproponowano przekształcenie przepisów w taki sposób, aby skrócić okres wymagania utrzymania prowadzonej działalności do 1 roku. Umotywowano to następująco:
„Wydłużenie wymaganego okresu działania grupy do 3 lat przy niepewnej sytuacji rynkowej oraz obostrzeniach w postaci minimalnej ilości członków (10), a także stosunkowo niskiej dotacji, zdecydowanie zniechęca potencjalnych członków do zakładania grup producenckich”.
Jakie zmiany dla grup producentów szykuje resort rolnictwa?
Odpowiadając na pismo KRIR resort rolnictwa zapewnił o przygotowaniu projektu uchwały, która zmienia przyjęte założenia odnośnie interwencji I.13.2. Zatem zaproponowano w niej:
- utrzymanie statusu uznania za grupę producentów rolnych lub organizację producentów przez okres minimum jednego roku od otrzymania ostatniej płatności. w tej chwili okres ten wynosi 3 lata.
- wydatkowanie wsparcia do końca pierwszego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności. w tej chwili obowiązuje okres do końca trzeciego roku.
Zatem według resortu rolnictwa powyższe proponowane zmiany dla grup producenckich mają uelastycznić warunki realizacji wsparcia. Ponadto powinny zwiększyć zainteresowanie potencjalnych beneficjentów ubieganiem się o pomoc finansową w ramach tej interwencji.
Czym są grupy producentów rolnych?
Producenci rolni zrzeszający się w grupach, czy organizacjach producenckich są w stanie osiągnąć znacznie lepsze wyniki niż indywidualnie. Dzięki wspólnemu działaniu poprawiają swoja pozycję rynkową stawiając na jednolity wizerunek. Również stabilizują zbyt swoich produktów, zapewniając sobie większy udział w rynku. Grupy producenckie znacznie obniżają własne koszty produkcji. Wspólny zakup maszyn, nawozów, czy paliwa umożliwia osiągnięcie niższych cen za te niezbędne produkty. Ważnym aspektem jest również wzmocnienie pozycji w łańcuchu dostaw żywności dzięki zrzeszeniu w grupie producenckiej. Pozwala to na szybsze dostarczanie produktów od rolnika bezpośrednio na stół konsumenta. Dzięki temu ostateczny odbiorca osiąga zysk w postaci niższej ceny końcowej, a producent zadowalające go wynagrodzenie.
Podsumowując, zmiany dla grup producentów idą w dobrym kierunku.
Źródło: KRIR