Będzie więcej pieniędzy na zakup maszyn rolniczych

1 tydzień temu

Kończy się realizacja PROW 2014-2020. Nie wszystkie środki z tego programu zostały wykorzystane lub zarezerwowane na inwestycje. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło projekt rozporządzenia, na podstawie którego zaoszczędzone pieniądze zostaną skierowane na „Modernizację gospodarstw rolnych” obszar D – czyli m.in. na maszyny rolnicze.

Pieniądze są, trzeba je wykorzystać

– Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) wkroczyła w końcowy etap i należy w tej chwili dążyć do jak najpełniejszego wykorzystania budżetu poszczególnych instrumentów wsparcia – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji. – W związku z powyższym zaproponowano realokację środków finansowych w celu lepszego dopasowania budżetów poszczególnych instrumentów do rzeczywistych potrzeb zgłaszanych przez wnioskodawców.

Brak zainteresowania ważnymi przedsięwzięciami

W poprzednich latach budżet PROW 2014-2020 był kilkukrotnie zwiększany. Okazuje się jednak, iż nie zostały wykorzystane środki w bardzo potrzebnych działaniach jak „Modernizacja gospodarstw rolnych” – obszar F (czyli dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła), „Zarządzanie zasobami wodnymi”, „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Z tych działań pozostało 17 051 123 zł, które Ministerstwo zdecydowało się przesunąć na obszar D „Modernizacji gospodarstw rolnych”, w ramach którego można realizować inwestycje związane z zakupem nowych maszyn i urządzeń rolniczych.

Gdzie najszybciej zostaną wykorzystane pieniądze?

– Zmiany wynikają m.in. z bieżących analiz instytucji zarządzającej PROW 2014–2020 w odniesieniu do operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” obszar D – informuje MRiRW. – Instytucja zarządzająca dokonała analizy wykorzystania budżetu PROW 2014–2020, uwzględniając przy tym fakt, iż do końca okresu wdrażania programu pozostało niecałe 1,5 roku, a w trakcie tego okresu program powinien zostać zakończony i rozliczony.

Skorzystają ci, którzy nie mieli szans

Nowe limity mają obowiązywać już dla wszystkich spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia

– W efekcie zmiany limitów podmioty wdrażające będą mogły zawrzeć kolejne umowy o przyznaniu pomocy z wnioskodawcami, których wnioski znajdują się na dalszych miejscach listy kolejności przysługiwania pomocy. Pozwoli to na realizację kolejnych operacji w ramach PROW 2014–2020 i złożenie przez beneficjentów wniosków o płatność – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Ważny interes państwa i obywateli

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce, aby nowe rozporządzenie weszło w życie jak najszybciej, to jest z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

– Przesunięcie środków do nowego instrumentu wsparcia jest korzystne z punktu widzenia sytuacji beneficjentów lub wnioskodawców nim objętych bez pogorszenia sytuacji pozostałych wnioskodawców i beneficjentów, biorąc pod uwagę etap wdrażania PROW 2014–2020 i ograniczenia czasowe z tym związane. Za wejściem w życie projektowanego rozporządzenia z dniem następującym po dniu ogłoszenia przemawia zatem istotny interes państwa, który w demokratycznym państwie prawa przejawia się m.in. przez istotny interes jego obywateli.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

czytaj także: Agro Show 2024. Nastroje niezbyt dobre, rolnicy nie chcą inwestować w maszyny

Idź do oryginalnego materiału