Grupa Colruyt podejmuje kolejne kroki w kierunku bezemisyjnego transportu. Colruyt dodało do swojej floty dostawczej nowe w pełni elektryczne ciężarówki – jeden 44-tonowy samochód ciężarowy oraz pięć samochodów chłodniczych.
Colruyt Group stawia na elektryczne ciężarówki
Pod koniec zeszłego roku Grupa Colruyt ogłosiła swoje ambitne cele klimatyczne. Firma planuje, iż do 2035 roku cały transport towarów w grupie – zarówno własny do i z magazynów, jak i od i do centrów dystrybucyjnych przez dostawców – będzie świadczony przez bezemisyjne pojazdy. Wiosną Grupa Colruyt otrzymała nowe elektryczne ciężarówki – jedną o ładowności 44 ton oraz pięć samochodów chłodniczych.
Firma twierdzi, iż nowe pojazdy spełniają obietnicę złożoną przez Grupę Colruyt w ramach zielonej umowy „Low-emission urban logistics” w Brukseli. Wszystkie ciężarówki wyjadą na drogi w nadchodzących tygodniach, co stanowi istotny krok w kierunku osiągnięcia celu z 2035 roku.
Po sześciu miesiącach od ogłoszenia naszych ambitnych planów, nasze wysiłki już są widoczne na drodze, co jest czymś, z czego jesteśmy bardzo dumni. Mamy nadzieję, iż te ciężarówki elektryczne zainspirują resztę sektora. Sami zapewnimy niezbędne stacje ładowania, ale mamy nadzieję, iż wprowadzenie tych pojazdów na drogę zwróci uwagę na potrzebę budowy infrastruktury publicznych stacji ładowania – mówi Frederik Muylaert, kierownik działu transportu w Grupie Colruyt.
Dekarbonizacja transportu
Elektryczne pojazdy są dowodem na to, iż Grupa Colruyt podejmuje kroki w ramach podpisanego 19 kwietnia 2023 roku brukselskiego porozumienia o zielonym transporcie. Celem tego projektu jest przejście na bezemisyjny lub niskoemisyjny transport.
Jakość powietrza jest kluczowym priorytetem dla rządu Brukseli, a branża transportowa może w tym zakresie wiele zdziałać. Niskioemisyjna logistyka jest kluczowym narzędziem w walce z zanieczyszczeniem powietrza w miastach. Jest dobra dla gospodarki, dobra dla jakości powietrza i dobra dla mieszkańców Brukseli. Kilka firm, takich jak Grupa Colruyt, odgrywa w tym istotną rolę, co jest wspaniałe. Pracując razem, naprawdę możemy mieć wpływ na jakość powietrza w mieście i jego okolicach – mówi Elke Van den Brandt, Minister Mobilności, Prac Publicznych i Bezpieczeństwa Drogowego Brukseli.
W poszukiwaniu odpowiednich pojazdów o zerowej emisji, wartościowymi partnerami dla firmy okazały się Scania i Volvo, z którymi Colruyt Group współpracuje już od lat. Volvo dostarczyło firmie 44-tonową ciężarówkę Volvo FM Electric oraz trzy elektryczne samochody chłodnicze Volvo FE Electric. Scania dostarczyła dwa ciężarowe skrzyniowe Scania P230.
Elektryczny samochód ciężarowy o masie 44 ton będzie wykorzystywany do transportu towarów między centrami dystrybucji a sklepami Colruyt Group w Belgii. Z kolei zakupione chłodnicze samochody ciężarowe będą wykorzystywane przez Solucious. Firma Gradius wyposażyła je w sprzęt chłodniczy (również zasilany w 100% energią elektryczną), szafki izolacyjne oraz podnośnik załadunkowy. Instalacja takiego sprzętu w pojazdach elektrycznych to innowacyjny projekt. Samochody są zasilane 100% zieloną energią elektryczną, wytwarzaną lokalnie przez Colruyt Group poprzez instalacje fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe w centrum dystrybucyjnym Laekebeek.
Jak ograniczyć emisje w globalnym transporcie towarów?