BGK z dodatkowym zabezpieczeniem KUKE na kredyty finansujące transformację energetyczną

5 godzin temu

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał aneks do umowy ramowej z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. od dzisiaj BGK będzie mógł korzystać przy finansowaniu transformacji energetycznej z zabezpieczenia w postaci gwarancji KUKE do 80% kwoty kredytu inwestycyjnego. Dzięki temu polski bank rozwoju ograniczy swoje ryzyko i będzie mógł wielokrotnie zwiększyć skalę akcji kredytowej na rzecz zielonej transformacji.

BGK jest już kolejnym bankiem w Polsce, który zawarł tego typu umowę z KUKE. Wprowadzona na rynek gwarancja pozwoli klientom ubiegać się o kredyt w BGK na bardziej atrakcyjnych warunkach. Gwarancja może zabezpieczyć choćby 80% wartości kredytu inwestycyjnego, co pozwala bankom zwiększyć choćby kilkukrotnie swoje finansowanie dla przedsiębiorstw na projekty związane z transformacją energetyczną w kraju.

Istotne w tym nowym produkcie jest przeznaczenie kredytu objętego gwarancją KUKE. Projekty realizowane z takiego finansowania mają służyć uzyskaniu neutralności klimatycznej gospodarki. Do takich zaliczają się inwestycje z obszaru: wykorzystania technologii niskoemisyjnych, produkcji urządzeń do wytwarzania i wykorzystywania wodoru, produkcji sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną, infrastruktury wspomagającej niskoemisyjny transport czy budowy i modernizacji systemów poboru, uzdatniania i dostarczania wody.

Klienci BGK, działający np. w branży zielonych technologii, będą mieli również dostęp do gwarancji płatniczych KUKE, które zabezpieczają spłatę krótkoterminowego finansowania obrotowego lub spłatę zobowiązań wobec dostawców w Polsce i za granicą, jak też wobec firm faktoringowych.

Transformacja energetyczna jest jednym z kluczowych wyzwań polskiej gospodarki, a jako polski bank rozwoju aktywnie angażujemy się w finansowanie tego obszaru. Z tego też powodu cieszymy się, iż możemy uatrakcyjnić naszą ofertę kredytową dzięki nowym gwarancjom oferowanym przez KUKE – naszego wieloletniego i strategicznego partnera. Gwarancje te zwiększą możliwości naszych klientów na finansowanie ambitnych i ważnych projektów, które przyczyniają się do neutralności klimatycznej naszej gospodarki.
prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego

Polska gospodarka – dla zachowania konkurencyjności i wysokiego tempa wzrostu – potrzebuje nowego impulsu rozwojowego. Może go nadać przyspieszenie transformacji klimatycznej, co pobudzi inwestycje w nowoczesne rozwiązania służące zwiększaniu efektywności energetycznej i projekty zapewniające krajowym przedsiębiorcom tanią energię z nisko- lub zeroemisyjnych źródeł. Z kolei rosnące szacunki kosztów tej transformacji, wykraczające daleko poza możliwości finansowe sektora prywatnego, nakładają większą odpowiedzialność na takie instytucje jak KUKE i BGK. Skuteczny model współpracy na rzecz eksporterów rozciągniemy teraz na dużo większy zbiór firm i przyszłych projektów.
Janusz Władyczak, prezes KUKE

BGK i KUKE wspólnie odpowiadają za realizację rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu już od 2009 roku. Do tej pory wsparły polskich eksporterów na łączną kwotę ponad 6 mld PLN.

Aneks do umowy podpisali: prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK; Maciej Kliś, wiceprezes zarządu BGK; Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE; Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Źródło: BGK.

Idź do oryginalnego materiału