Polska jest krajem wolnym od pryszczycy, ale zanotowano już 85 ognisk grypy ptaków (HPAI), obejmujących łącznie 7,7 mln sztuk drobiu. Obowiązuje bezwzględny nakaz stosowania zasad bioasekuracji – przypomniał Zespól Zarządzania Kryzysowego MRiRW.
Resort przypomina o uzgodnionym z branżą programie walki z rozprzestrzenianiem się wirusa ptasiej grypy w naszym kraju. „Wszystkie regulacje mają być bezwzględnie realizowane przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną” – podkreślono.
Wynegocjowane ustalenia obejmują: wydłużenie czasu między wstawieniami drobiu do 14 dni, połączone z dodatkową, urzędową kontrolą dezynfekcji; zwiększenie obszaru zagrożonego o dodatkowe 5 km w przypadku potwierdzenia ogniska oraz kontrolę przez lekarzy weterynarii zweryfikowanych planów bioasekuracji, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu, podpisanych przez lekarza weterynarii prowadzącego stado.
„Przypadki stwierdzenia ogniska i wystąpienia niezgodności stanu faktycznego z planem bioasekuracji będą skutkować brakiem przyznania odszkodowania” – zaznaczyło MRiRW.
Plan walki z grypą ptaków zakłada też wprowadzenie cotygodniowego monitoringu w obszarach objętych ograniczeniami – stanu zdrowia ptaków i pobieranie próbek we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym stado i powiatowym lekarzem weterynarii (PLW). Przewiduje też dostosowanie zagęszczenia kurników poprzez narzucenie maksymalnej obsady, o której zadecyduje powiatowy lekarz weterynarii.
W fermach, na których wystąpiły ogniska, minimalna przerwa w produkcji wynosi 40 dni od dezynfekcji ostatecznej, a dopuszczenie do produkcji następuje po kontroli służb weterynaryjnych i weryfikacji badań czystościowych, potwierdzających nieobecność wirusa grypy ptaków czy rzekomego pomoru drobiu.