Bizon Z056 Super vs Z058 Rekord. Czym się różniły?

7 godzin temu

Kombajny Bizon Z056 i Z058 to już prawdziwe legendy polskiej wsi. Choć powoli wypierane, przez cały czas są licznie reprezentowane na polskich polach. Maszyny choć zasadniczo podobne, różniły się pomiędzy sobą. W jaki sposób?

Otoczenie operatora – dwa światy Bizona

Zacznijmy od stanowiska operatora; Bizon Super takowym nie dysponował. Tutaj niestety operator mógł polegać jedynie na barierkach ochronnych i charakterystycznym daszku, choć oczywiście na rynku wtórnym znajdziemy egzemplarze z domontowywanymi kabinami.

Pod tym względem Rekord stanowił spory krok do przodu; już w standardzie bowiem montowano w nim kabinę z układem filtracji. Ba, późniejsze egzemplarze można było wyposażyć choćby w klimatyzację!

Rekord w późniejszych latach produkcji mógł dysponować także komputerem pokładowym wskazującym podstawowe parametry pracy. Również sterowanie systemem młócenia wyglądało inaczej – w Rekordzie zamiast pojedynczych dźwigni znajdował się dżojstik.

Bizon Super a Rekord – Silnik i napęd

Choć pojemność (6,5 l) 6-cylindrowych jednostek produkowanych na bazie konstrukcji Leylanda była taka sama, znacznym zmianom uległa dzięki wykorzystaniu turbosprężarki uległa moc – 120 KM w Rekordzie wobec 100 w Suprze.

Z czasem Z058 otrzymał zmodernizowany układ chłodzenia, eliminując “chorobę wieku dziecięcego” z pierwszych latach produkcji. Obydwa kombajny dysponowały przekładniami mechanicznymi 4+1, choć układ przeniesienia napędu w Rekordzie uznawany jest za o wiele mniej awaryjny. Ponadto kombajn ten mógł być wyposażony w napęd hydrostatyczny.

Wydajność Bizonów

Zwiększenie mocy i modyfikacje w układzie omłotu i separacji (m.in. większa powierzchnia klawiszy) oznaczało zwiększenie wydajności; maksymalna przepustowość modelu Super była określana na 5,5 kg/s.

W modelu Rekord już o 1 kg więcej. Wydajność roboczą określano odpowiednio na 1,6 wobec 2 ha na godzinę. Znacznie większy był zbiornik Rekorda; miał 3,5 metra sześciennego pojemności wobec 2,5 w Suprze. Pierwszy z kombajnów pozwalał na wygodniejsze pozbycie się zboża ze zbiornika; rura wyładowcza rozkładana była dzięki siłownika hydraulicznego. Hydraulicznie zresztą mogło być też napędzane motowidło.

To najważniejsze różnice pomiędzy obydwoma kombajnami. Bizon Super produkowany był od roku 1976 do 1992. Rekorda produkowano od roku 1980 do 2004, stąd różnic znajdziemy całkiem sporo. Bo choć ich produkcja nakładała się przez 12 lat, to szczególnie późne wersje Rekorda przewyższały Supra możliwościami wyposażenia.

Należy także wziąć pod uwagę, iż w momencie debiutu Rekord bynajmniej następcą Supra nie był; był raczej modelem pozycjonowanym o segment wyżej.

Idź do oryginalnego materiału