Bon energetyczny. Ze składaniem wniosków trzeba się wstrzymać

4 tygodni temu
Zdjęcie: Przedłużacz z podpiętymi kablami Źródło:Shutterstock


Wysokość bonu energetycznego zależna będzie od liczby członków gospodarstwa domowego. Wnioski można składać od 1 sierpnia do końca września


Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie, mające na celu zmniejszenie finansowego obciążenia gospodarstw domowych wynikającego z wysokich rachunków za energię elektryczną, gaz ziemny oraz ciepło systemowe. Bon energetyczny otrzymają gospodarstwa domowe, których przeciętne miesięczne dochody w roku 2023 nie przekroczyły 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym


Dla kogo bon energetyczny?


Bon energetyczny ma pomóc najgorzej sytuowanym rodzinom poradzić sobie z podwyżkami cen energii. Do otrzymaniabonu energetycznego kwalifikują się gospodarstwa spełniające określone kryteria dochodowe:


w gospodarstwach jednoosobowych – gdy dochody nie przekraczają 2500 zł


w gospodarstwach wieloosobowych – gdy dochód na jedną osobę nie przekracza 1700 zł


emeryci pobierający świadczenia równe lub niższe od minimalnej emerytury.


Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu „złotówka za złotówkę”. Osoby, które przekroczą w/w progi, otrzymają świadczenie, ale jego wysokość zmniejszy się proporcjonalnie do nadwyżki. Minimalna kwota wypłaty to 20 zł.


Ile wyniesie bon energetyczny?


Kwoty bonu energetycznego zależą od liczbyosób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe:


300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,


400 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych,


500 zł dla gospodarstw 4-5 osobowych,


600 zł dla gospodarstw 6-osobowych i większych.


Jak złożyć wniosek o bon energetyczny?


Wnioski o bon energetyczny będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku. Od momentu złożenia kompletnego wniosku samorządy będą miały 60 dni na jego rozpatrzenie. Środki z bonu energetycznego zostaną przelane na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy pod koniec bieżącego roku lub na początku 2025 roku.


Wniosek będzie można złożyć osobiście lub elektronicznie, a także przez aplikację mObywatel. Wzory wniosków dostępne będą w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronach internetowych odpowiednich urzędów.
Idź do oryginalnego materiału