Bruksela łata dziury po USA. Szuka nowych partnerów handlowych

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Komisja Europejska nasila działania dyplomatyczne, których celem jest otwarcie nowych dróg dla handlu międzynarodowego. Mają one stanowić długoterminową ochronę przed taryfami celnymi USA - informuje hiszpański dziennik ekonomiczny Expansión. Bruksela prowadzi rozmowy z Emiratami Arabskimi i Chinami, rozmawia z Tajlandią i Malezją.


Wojna celna między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata spowodowała poważne przesunięcia w handlu międzynarodowym. Ogłoszona w środę przez Donalda Trumpa przerwa w podnoszeniu stóp procentowych tylko nieco uspokoiła sytuację. “Unia Europejska walczy o osiągnięcie porozumienia z USA, które mogłoby uratować stosunki między nimi, szacowane na ponad 1,6 biliona euro rocznie, jednak zdecydowała się podjąć inicjatywę” - wskazuje hiszpańska gazeta.
Reklama


Wydłużyć listę umów o wolnym handlu


Wprawdzie żaden kraj nie jest w stanie załatać luki handlowej, jaką Stany Zjednoczone pozostawiły w Europie, ale pomóc może kooperacja wielu z nich. Dlatego przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zintensyfikowała działania dyplomatyczne. „Ruch jest podobny do tego, który zaobserwowano po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy w obliczu perspektywy przerwania dostaw gazu z powodu międzynarodowych sankcji Komisja Europejska i różne państwa członkowskie zaczęły szukać substytutów dla tych dostaw” – twierdzą źródła dyplomatyczne, na jakie powołuje się Expansión.


Celem jest otwarcie nowych dróg negocjacyjnych i osiągnięcie porozumień, które wzmocnią i zdywersyfikują handel w regionie. UE jest długoletnim partnerem handlowym, zawarła około 40 umów o wolnym handlu z ponad 70 krajami, a teraz chce tę listę wydłużyć. Przykładem jest rozpoczęcie przez Brukselę negocjacji ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA). “Umowa ta wzmocni nasze stosunki dwustronne i przyczyni się do dobrobytu całego regionu” – podkreślała przed kilkoma dniami von der Leyen.


Od Emiratów po dawne republiki ZSRR


UE jest drugim co do wielkości partnerem handlowym ZEA, odpowiadającym za ponad 8 proc. całego handlu towarami innymi niż ropa naftowa. W 2023 r. wolumen obrotów handlowych między obiema gospodarkami osiągnął prawie 56 mld euro, a w ciągu ostatniej dekady wzrósł o ponad 35 proc. “Gdyby zawarto umowę handlową, liczba ta mogłaby gwałtownie wzrosnąć, czyniąc z drugiej co do wielkości gospodarki arabskiej (po Arabii Saudyjskiej) sojusznika UE” - zwraca uwagę hiszpański dziennik ekonomiczny.
Oprócz Emiratów, Bruksela przeprowadziła już rozmowy z Malezją, Tajlandią, Filipinami i Indonezją. Do tego należy dodać objazdową podróż po krajach Azji Środkowej przewodniczącej KE i przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costy. „Podpisaliśmy już dwustronne umowy o współpracy z Kazachstanem i Kirgistanem. W tym roku podpiszemy dwustronną umowę o współpracy i partnerstwie z Uzbekistanem, a w przyszłym roku z Tadżykistanem. Rozmowy z Turkmenistanem rozpoczną się wkrótce” – powiedział cytowany przez Expansión Costa.


Poprawa relacji z Pekinem


Poprawie uległy relacje UE z Chinami. Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy w sprawie zniesienia ceł na chińskie samochody elektryczne, zastępując opłaty minimalnymi wymaganiami cenowymi gwarantującymi zrównoważony rozwój branży. W drugiej połowie lipca prawdopodobnie dojdzie do spotkania von der Leyen i Costy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Według danych Komisji Europejskiej, w 2024 r. wartość handlu towarami i usługami między UE a Chinami osiągnęła prawie 900 miliardów euro.


O ożywienie stosunków handlowych Bruksela zaapelowała też do Kanady, Nowej Zelandii i Australii. “Przedstawiciele UE bronią też potrzeby kontynuowania ratyfikacji umowy handlowej z Mercosurem (krajami Ameryki Południowej - red.)” - informuje Expansión. „Wiele państw na całym świecie chce współpracować z UE, aby zrównoważyć system i osiągnąć wolny handel, który naprawdę będzie konkurował jakością, a nie taryfami” – powiedziała przed dwoma dniami, w wywiadzie dla Financial Times, von der Leyen.
Idź do oryginalnego materiału