Cała branża przemysłowa w jednym miejscu – relacja z XI edycji Green Industry Summit!

2 lat temu

IX edycja Green Industry Summit w szczegółach

Otwarcie części merytorycznej

IX edycja Green Industry Summit w części merytorycznej rozpoczeła się od wystąpienia Prof. dr hab. inż. Jacka Kijeńskiego – wieloletniego koordynatora Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych z Politechniki Warszawskiej, pt. „Zielona energia dla Przemysłu”. Na wstępie Profesor zaznaczył, iż jego wystąpienie będzie kontrowersyjne oraz, iż chce dzięki temu dać pole do ciekawych dyskusji i przemyśleń. Wedle jego słów, jedyną uniwersalną walutą staje się energia, zaś sam deficyt energii występuje niezależnie od wydarzeń, z którymi borykamy się ostatnimi czasy – niezależnie od występowania kryzysów finansowych, stanów pandemicznych czy działań militarnych. W swojej wypowiedzi powołał się również na badania Roberta Johnsona z Uniwersytetu w Harwardzie, które wskazują, iż to nie dwutlenek węgla przyczynia się najbardziej do zwiększonego efektu cieplarnianego, a metan i to ten organiczny związek chemiczny powinniśmy wychwytywać z atmosfery, a następnie spalać do dwutlenku węgla.

IX edycja Green Industry Summit – pierwszy panel

Po wystąpieniu inauguracyjnym nadszedł czas na dyskusje panelowe. Głównym tematem pierwszego panelu dyskusyjnego IX edycji Green Industry Summit była zielona transformacja przemysłu w kierunku GOZ. Jej moderatorem był Prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej. Udział w dyskusji wzięli: Katarzyna Mroczkowska – Marketing Lead for Central, East and South Europe, HMD Global, Iwona Jacaszek-Pruś – Dyrektorka ds. korporacyjnych, Kompania Piwowarska, Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński – wieloletni koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych, Politechnika Warszawska, a także Artur Pollak – Prezes Zarządu, APA Group, Łukasz Dominiak, Dyrektor ds. Public i Government Relations, Animex.

Początkowo dyskutanci debatowali o nowoczesnych technologiach, które pomogą w walce z recyklingiem oraz o problemie destabilizacji gospodarki. Dodatkowo nawiązali do transformacji cyfrowej oraz przejść z przemysłu 2.0 do przemysłu 4.0. Wspomniano również o kwestii odpadów polimerowych, procesach segregacji tych odpadów oraz zwrócono uwagę na problematykę deficytu czystej wody na świecie w kontekście różnych skażeń, związanych z brakiem skutecznych działań recyklingowych. Na końcu panelu prelegenci dyskutowali o dylemacie pomiędzy bezpieczeństwem żywności, a poszukiwaniem odpowiednich opakować do jego przechowywania.

fot. Executive Club

Prezentacja „Cyfrowe wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju”

Po krótkiej przerwie odbyła się prezentacja Pana Daniela Ładno – Enterprise Accounts Senior Manager, CEE, Dassault Systèmes, pt. „Cyfrowe wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju”. W swojej prezentacji autor opowiedział czym jest bliźniak cyfrowy i do czego służy. Przede wszystkim bliźniak cyfrowy potrzebuje centralnego miejsca, z którego pobiera aktualne dane, zaś samo modelowanie cyfrowe pozwala na szybsze przejście od pomysłu do wytworzenia produktu, czyli zajmuje się analizą całościowego życia danego produktu.

IX edycja Green Industry Summit – drugi panel

Drugi panel dyskusyjny pt. „Budownictwo Neutralne Klimatycznie” poprowadził moderator – dr Bartosz Zamara – Development Manager, Trebbi Polska. W dyskusji udział wzięli: Łukasz Marcinkiewicz – Dyrektor Projektów Infrastrukturalnych Lafarge w Polsce i Dyrektor Zarządzający LH Engineering, Adam Ambrozik – Senior Public Affairs Manager, CEE, VELUX Polska, Jacek Zychowicz – Dyrektor ds. Technologii Betonu, Warbud, dr inż. Maciej Skowroński – Wiceprezes Zarządu, Metroplan Polska oraz Kamil Kowalczyk – Dyrektor Sprzedaży, Unihouse.

\Wśród prelegentów wywiązała się dyskusja m.in. o koncepcji utylizacji budynku i produktu oraz o obniżaniu kosztów energii w budownictwie mieszkaniowym. Padło pytanie – czy inwestorzy są zainteresowani braniem pod uwagę konceptu ekologicznego przy planowaniu nieruchomości? Później zostały zaprezentowane różne badania dotyczące m.in. renowacji we własnym domu. Okazuje się bowiem, iż na pierwszym miejscu w rankingu figuruje aspekt trwałości i ceny, a dopiero na jednym z ostatnich miejsc znajduje się wpływ na środowisko. W dzisiejszych czasach odbiorcy profesjonalni często ponoszą dużą odpowiedzialność, w przeciwieństwie do odbiorców indywidualnych, gdzie wciąż jest problem z należytym podejściem do problemów środowiskowych.

Rozmówcy zwrócili dodatkowo uwagę na fakt, iż w Polsce ludzie stawiają znacznie częściej na indywidualizm, który jest przeciwieństwem budownictwa zrównoważonego klimatycznie i należałoby w tym zakresie wzorować się na państwach Europy Zachodniej i Północnej. Wspomniano również o zachodnim trendzie budownictwa z drewna, który wielkimi krokami również idzie do Polski.

Prezentacja „Łańcuchy dostaw w kolorze zielonym”

Po przerwie lunchowej IX edycja Green Industry Summit rozpoczęła się drugą prezentacją pt. „Łańcuchy dostaw w kolorze zielonym”, wygłoszoną przez Panią Aleksandrę Gumel – Head of Logistics Solution Design CEE, Rohlig Suus Logistics. Firma Rohlig Suus Logistics realizuje siedem usług związanych z przedstawieniem śladu węglowego oraz opracowała raport CSR za 2021 rok. Ponadto przeprowadziła audyt energetyczny wszystkich swoich placówek, a w tej chwili realizowane są prace nad obniżaniem wskaźników niekorzystnych z punktu widzenia ekologii. Jako jedno z działań spółki, rozmówczyni przedstawiła minimalizowanie zużycia folii w pakowaniu przesyłek.

IX edycja Green Industry Summit – trzeci panel

IX edycja Green Industry Summit na trzecim panelu objęła tematykę zrównoważonego transportu i logistyki. Moderatorem był Pan Przemysław Piętak – Supply Chain Advisory Director, CBRE. Udział w panelu wzięli: Monika Jarosik-Szmidt – Key Account and Research & Development Manager, ABC-Czepczyński, Piotr Chmielewski – Członek Zarządu, ROHLIG SUUS Logistics, Grzegorz Słomkowski – Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Robert Neumann – Chief Quality Officer, Blulog oraz Prof. dr hab. Wojciech Paprocki – Dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Michał Brzozowski – Prezes Zarządu Metroplan Polska, połączył się zdalnie.

Eksperci wymieniali poglądy w zakresie dywersyfikowania źródeł dostaw w obliczu stanów pandemicznych oraz zapewniania bezpieczeństwa produkcji i dbania o strategię „just in sequence”. Wspomnieli również o tym, jak rozwiązania IT mogą pomóc zoptymalizować cały proces zarządzania łańcuchem dostaw.

Case Study DBOOT – Design, Build, Own, Operate, Transfer

Po krótkiej przerwie Pan Michał Świerczyński – Commercial Director, Dalkia Polska, zaprezentował case study „DBOOT – Design, Build, Own, Operate, Transfer”, dotyczące nowej koncepcji finansowania dekarbonizacji w przemyśle. W swojej wypowiedzi przedstawił główne rozwiązania w kierunku oszczędności energii, dekarbonizacji, pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł oraz poprawy rentowności firmy w tym zakresie. Ponadto wspomniał o modelu współpracy z klientem przemysłowym bazującym na łańcuchu dostaw.

IX edycja Green Industry Summit – czwarty panel

Ostatni panel dyskusyjny IX edycji Green Industry Summit poświęcony był zielonej energii dla przemysłu. Jego moderatorem został dr hab. Bolesław Rok, Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie. W panelu udział wzięli: Przemysław Janiszewski – Dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego, Unibep S.A., Arkadiusz Musielewicz – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju, Ecological Projects Poland, Jacek Ławrecki – Dyrektor ds. Komunikacji, Fortum, Piotr Apollo, MBA – Prezes Zarządu, Tauron Nowe Technologie oraz Marta Głód – Dyrektor ds. zakupu i rozwoju projektów PV, OX2 Poland.

Na wstępie panelu jeden z prelegentów zaznaczył, iż osiągnięcie kiedykolwiek stuprocentowej energii z OZE okazuje się niemożliwe, co stało się bodźcem do podjęcia dalszych rozważań o potrzebie ustabilizowania gospodarki oraz perspektywach dalekodystansowych. Według słów rozmówców, problem niestabilności rynkowej upatrywany jest w niewłaściwym planowaniu działań, co przyczynia się do zachwiania m.in. sektora energetycznego. Zaś progresu gospodarczego w kierunku odnawialnych źródeł energii, powinno się szukać w rozwoju farm fotowoltaicznych, a przede wszystkim w determinacji – aby potrafić zakończyć rozpoczęte już projekty.

Diamenty Green Industry

Po zakończeniu części merytorycznej przyszedł czas na wieczorną galę, którą uroczyście otworzyli Prof. dr hab. Michał Kleiber – Wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Prezydent ECCOMAS, Kawaler Orderu Orła Białego, członek Kapituły Konkursowej oraz Beata Radomska – CEO Executive Club. Punktem kulminacyjnym gali było rozdanie statuetek w 10 Kategoriach Konkursowych, które uhonorowały najlepsze przedsiębiorstwa oraz wybitnych menedżerów i liderów biznesu.

fot. Executive Club

Laureaci Diamentów Green Industry:

  • Lider technologii dla przemysłu – Metroplan Polska,
  • Lider systemu dla przemysłu – Dassault Sustems,
  • Lider budownictwa przemysłowego – Kajima,
  • Wyróżnienie – Warbud,
  • Lider zrównoważonej produkcji – Lafarge,
  • Wyróżnienie – Fakro,
  • Lider logistyki dla przemysłu – Rohlig Suus,
  • Lider zielonej energii dla przemysłu – Polenergia,
  • Lider ESG w przemyśle – Velux,
  • Lider finansowania dla przemysłu – Bank Pekao S.A.,
  • Fabryka roku – Danfoss,
  • CEO roku – Katarzyna Byczkowska.
Idź do oryginalnego materiału