Cena pszenicy na Matif wzrosła w minionym tygodniu o 5 euro/t

4 godzin temu
Zdjęcie: Cena pszenicy na Matif


Cena pszenicy na Matif wzrosła w minionym tygodniu pod wpływem gwałtownego spadku eksportu z Rosji i umocnienia euro wobec dolara. Kurs euro/dolara spadł o blisko 1 procent w skali tygodnia do poniżej 1,17 dolara za euro w piątek. Automatycznie wspierało to ceny kontraktów wyrażone w euro, czyli notowanych na Matif w porównaniu do ich amerykańskich odpowiedników. Jednocześnie podaż pszenicy w rosyjskich portach gwałtownie zmalała, a lipcowy eksport ma być najniższy od lat.

Ceny pszenicy na Matif – seria na wrzesień i grudzień (niebieska linia)

Mimo, iż na zamknięciu piątkowej sesji cena pszenicy na Matif (Euronext) z dostawą we wrześniu 2025 r. spadła o 0,50 eur/t do 201,0 eur/t, to w skali tygodnia pszenica na Matif z dostawą we wtrześniu odbiła w górę o 5,25 euro (2,7 procent). Cena pszenicy na Matif z dostawą w grudniu 2025 roku sięgnęła poziomu 211 eur/t na zamknięciu tygodnia w porównaniu do 206,0 eur/t tydzień wcześniej.

Mniejsza podaż podniosła lekko ceny pszenicy na Matif

Za wzrost cen pszenicy na Matif odpowiadają opóźnienia w zbiorach w Rosji i wstrzymywanie się sprzedawców po niedawnym spadku cen. Spowodowało to wyczerpanie się podaży w rosyjskich portach. Również we Francji ograniczenie sprzedaży nowego ziarna zrównoważyło presję wynikającą z szybkiego postępu zbiorów i znacznie lepszych niż początkowo oczekiwano plonów.

Według FranceAgriMer, do 7 lipca zakończono 30% zaplanowanych zbiorów, co stanowi jest tempem dwukrotnie wyższym od średniej.

Rosja podejmuje działania w celu przyspieszenia eksportu

Rząd Rosji podjął w minionym tygodniu działania mające na celu zwiększenie eksportu produktów rolnych po tym, jak międzynarodowa sprzedaż pszenicy spadła do najniższego poziomu od 2008 r.

Wiceminister rolnictwa Andriej Razin poinformował w zeszłym tygodniu, iż ze względu na warunki pogodowe zbiory rozpoczną się w tym roku później – zboże zebrano z obszaru o 60% mniejszego niż w 2024 roku.

Jednak według IKAR sytuacja eksportowa ustabilizuje się w ciągu tygodnia, kiedy na rynku pojawią się nowe zbiory pszenicy. IKAR szacuje, iż eksport pszenicy w lipcu wyniesie około 2 milionów ton. IKAR spodziewa się, iż lipiec 2025 roku będzie najsłabszym miesiącem pod względem eksportu pszenicy od 2008 roku, zanim Rosja stała się największym eksporterem pszenicy na świecie.

Według szacunków IKAR eksport pszenicy w ubiegłym roku wyniósł 40,8 mln ton, w tym 8,2 mln ton do Egiptu, 3,1 mln ton do Turcji, 2,8 mln ton do Bangladeszu, 1,7 mln ton do Algierii i 1,6 mln ton do Izraela.

Najwięksi eksporterzy pszenicy na świecie (dane FAO)

Okresowe zmiany notowań giełdowych zbóż i oleistych (Matif / Chicago)


Źródło cen: Euronext-Paryż (MATIF), CBoT, barchart.com

Idź do oryginalnego materiału