Ostatnio cena tony jęczmienia na krajowym rynku nieznacznie umocniła się przed długim weekendem. Jednakże nie była to taka skala jak w ostatnim pełnym tygodniu kwietnia. Jaką cenę można dostać dzisiaj za jęczmień w skupach?
Średnia cena tony jęczmienia na razie wykazuje nieznaczne wahania. Jednak bez zmian pozostają minimalne i maksymalne ceny skupu w przypadku ziarna paszowego. Dla odmiany w przypadku ziarna konsumpcyjnego nieco, bo o 10 zł/t spadła jego minimalna cena.
Czy cena tony jęczmienia ulegnie zmianie w najbliższym czasie?
Przez kilka dni trwał zastój związany z długim weekendem, choć firmy zajmujące się skupem zaktualizowały w tym czasie swoje cenniki. Jednakże jak na razie podaż jęczmienia mierzona liczbą ofert jest niewielka. Ożywienie odnotowano w przypadku dostaw do portów po podniesieniu cen przez eksporterów.
Jednakże wzrostu ruchu w skupach można spodziewać się wkrótce. Rolnicy jak na razie czekają na podpis premiera pod rozporządzeniem ws. dopłat do sprzedanych zbóż i wstrzymują się ze sprzedażą jęczmienia.
Przypomnijmy, rozporządzenie uwzględniające warunki dopłat trafiło do podpisu PRM 25 kwietnia. Przy czym było przygotowywane od 20 marca. Cały dokument składa się z 10 stron, jednak zaledwie 4 dotyczą dopłat do sprzedanego zboża.
Z drugiej strony widać wzrost popytu na jęczmień ze strony przetwórców. Powyższe czynniki wspierają wzrost ceny tony jęczmienia na krajowym rynku.
Ceny tony jęczmienia konsumpcyjnego w krajowych skupach
Obecnie ceny skupu jęczmienia konsumpcyjnego wahają się w granicach 550,00–800,00 zł/t. Ale jego średnia cena w skupie spadła do poziomu 613,33 zł/t z 613,64 na początku ubiegłego tygodnia. Maksymalne i minimalne ceny skupu pozostały bez zmian.
Ceny tony jęczmienia konsumpcyjnego w wybranych skupach (6.05.2024 r.)
- Al-Samer Sp. z o.o. oddz. Świebodzin — 600 zł/t;
- Al-Samer Sp. z o.o. oddz. Włocławek — 580 zł/t;
- Biuro Maklerskie Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. Sylwester Dudziak — 720–800 zł/t;
- Elewarr Sp. z o.o., oddział Gądki — 550 zł/t;
- Elewator w Koronowie Sp. z o.o. — 560 zł/t;
- Frankiewicz Sp. z o.o. — 570 zł/t;
- GLENCORE POLSKA Sp. z o.o. Elewar Zbożowy w Czarnogłowach — 650 zł/t;
- Grupa Producentów Rolnych ERGO-ROL Sp. z o.o. — 590 zł/t;
- PHU Agroimpex Sp. z o.o. — 650 zł/t;
- PPHU Ginter — 600 zł/t;
- Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A. — 620 zł/t;
- Rola Sp. z o.o. — 630 zł/t;
- TOMY M&M Sp. z o.o. — 590 zł/t;
- Ziarn-Pol Sp. z o.o. — 640 zł/t.
W większości skupów ceny skupu utrzymują się na stałym poziomie od ponad tygodnia. W pojedynczych przypadkach widać spadki na poziomie 10–30 zł/t.
Ceny jęczmienia paszowego
Tymczasem ceny tony jęczmienia paszowego w skupie wahają się od 500,00 do 740,00 zł za tonę. Jego średnia cena skupu wynosi 596,59 zł/t. Dla przypomnienia, na początku ubiegłego tygodnia kosztował on 595,48 zł/t przy takich samych cenach minimalnej i maksymalnej.
Ceny jęczmienia paszowego w wybranych skupach (6.05.2024 r.)
- Agrito sp. z o.o. — 600 zł/t;
- Agro Syców Sp. z o.o. — 530 zł/t;
- Al-Samer Sp. z o.o. oddz. Łobez — 640 zł/t;
- Al-Samer Sp. z o.o. oddz. Świebodzin — 600 zł/t;
- Al-Samer Sp. z o.o. oddz. Włocławek — 580 zł/t;
- Ambroży Sp. z o.o. filia Bierutów — 540/570 zł/t;
- Ampol-Merol Sp. z o.o. — 650 zł/t;
- Biuro Maklerskie Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. Sylwester Dudziak — 660–740 zł/t;
- Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. oddział Rogów Legnicki — 530 zł/t;
- Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. oddział Rogów Sobócki — 530 zł/t;
- Frankiewicz Sp. z o.o. — 570 zł/t;
- Frumental Jerzy Linkiewicz — 580 zł/t;
- Grupa Producentów Rolnych ERGO-ROL Sp. z o.o. — 590 zł/t;
- PHU Agroimpex Sp. z o.o. — 650 zł/t;
- PPH Agral OIl Arkadiusz Kyzioł — 520 zł/t;
- PPH Kompasz sp.j. M. Tkaczyk, St. Pawłowski— 700 zł/t;
- Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A. — 500 zł/t;
- TOMY M&M Sp. z o.o. — 580 zł/t;
- TRANSROL Sp. z o.o Sp. k. — 580–610 zł/t;
- Wytwórnia Pasz PIAST Sp. z o.o. — 630/640 zł/t;
- Zakład Mięsny Hanna Sobisz — 650 zł/t;
- Ziarn-Pol Sp. z o.o. — 640 zł/t.
A ile kosztuje jęczmień w ofertach internetowych?
Na popularnej giełdzie internetowej nie brakuje ofert zakupu ziarna z cenami „do ustalenia”. Tymczasem oferty sprzedaży jęczmienia wahają się w granicach 650–900 zł/t. Tę najwyższą stawkę za tonę sprzedawca żąda za 25 ton jęczmienia browarnego.
Z kolei na portalach ogłoszeniowych ceny tony jęczmienia zaczynają się od 700 do 1200 zł/t. Przy tym dominują oferty w granicach 750–800 zł/t.
A jaka jest sytuacja za granicą?
W kwietniu także na Ukrainie stopniowo rosła cena tony jęczmienia paszowego. Przyczyniły się do tego mniejsza podaż ziarna na rynku oraz dość wysoki popyt ze strony handlowców i firm przetwórczych. Także dynamika obrotów na rynkach sąsiednich spowodowała wzrost cen.
W związku z tym w ciągu miesiąca ceny popytu na jęczmień paszowy wzrosły o 200–500 UAH/t. W pierwszych dniach maja znajdowały się głównie w przedziale 5000–6400 UAH/t CPT. Maksymalne stawki były typowe dla regionu południowego.
Z drugiej strony analitycy spodziewają się kontynuacji trendu spadkowego cen jęczmienia słodowego.
Czy pogoda przyspieszy żniwa na Ukrainie
Na Ukrainie w przypadku braku opadów zbiory jęczmienia mogą rozpocząć się już pod koniec maja. Przyczyną jest przyspieszona wegetacja upraw w tym sezonie. Na początku maja pszenica i jęczmień już wytworzyły kłosy. Według właściciela jednego z gospodarstw rolnych, Jurija Kormyszkina, jeżeli nie będzie opadów, zbiory mogą rozpocząć się do końca maja.
Na południu obwodu mikołajowskiego pszenica i jęczmień wytworzyły już kłosy. W sprzyjających warunkach, jeżeli wystąpiłby przynajmniej jeden opad deszczu w wysokości 20–30 mm, żniwa rozpoczęłyby się w pierwszych dziesięciu dniach czerwca. Ale jeżeli nie będzie deszczu, nastąpi to w ciągu kilku tygodni.
W tym sezonie prawie wszystkie uprawy ozime przyspieszyły wegetację średnio o 3–4 tygodnie, co jest niezwykle istotne z agronomicznego punktu widzenia. Zmiany klimatyczne, zdaniem agronomów, mogą doprowadzić do globalnej rewizji struktury upraw w regionie. Ponadto ich zdaniem konieczna będzie kooperacja ze środowiskiem naukowym w celu opracowania nowych odmian upraw dostosowanych do współczesnych warunków klimatycznych.
Link: ceny rolnicze, agrotimes