Ceny cebuli na Ukrainie lecą w dół. Ile kosztuje kilogram w hurcie?

6 godzin temu

Na Ukrainie dominuje cebula niskiej jakości. Niskie pozostaje też zainteresowanie odbiorców, co przyczynia się do zauważalnych spadków cen. Towar można kupić choćby za 0,80 zł/kg. Jak przedstawia się sytuacja?

Sytuacja na Ukrainie w znaczącym stopniu pogorszyła się dla producentów cebuli. Zainteresowanie towarem pozostaje aktualnie bardzo niskie. Odbiorcy nie są skłonni do dużych zakupów. Na rynku pojawiła się ponadto duża ilość cebuli z gospodarstw, które posiadają produkt wątpliwej jakości lub nie mają możliwości długiego przechowywania. Producenci liczą, iż uda się im sprzedać zgromadzone zapasy przed nadejściem zimy.

Ile aktualnie kosztuje cebula na Ukrainie?

Stawki uzależnione są przede wszystkim od jakości towaru, a także ilości, którą zainteresowany jest odbiorca. Warto jednak zauważyć, iż spadek jest już dość zauważalny. Względem poprzedniego tygodnia roboczego ceny zdążyły obniżyć się o 13%. Z kolei w tym samym okresie w 2023 roku stawki oscylowały na poziomie wyższym o 20%. Pułap cenowy jest ponadto dość szeroki z uwagi na duże różnice w jakości sprzedawanej cebuli.

Ceny cebuli na Ukrainie, uwzględniając niski popyt i wysoką podaż, zaczynają się już od 8 UAH/kg, czyli 0,80 zł/kg. Za towar najwyższej jakości stawki są wprawdzie wyższe, jednak jak podaje EastFruit, większość gospodarstw wstrzymuje się ze sprzedażą. Na rynek trafia głównie cebula, która nie spełnia norm. Niemniej, producenci w niektórych przypadkach mogą liczyć na stawki dochodzące do 14 UAH/kg. W przeliczeniu jest to 1,40 zł/kg.

Kto kupuje cebulę na Ukrainie?

Zainteresowanie, tak jak wspominaliśmy, pozostaje niskie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż jakość towaru na rynku nie zachęca potencjalnych odbiorców. Cebulę kupują przede wszystkim sieci handlowe i niektórzy handlarze, ale są to stosunkowo małe ilości, które na bieżąco trafiają do sprzedaży. Cebula dostępna na rynku nie nadaje się do długiego przechowywania. Towar wysokiej jakości jest natomiast praktycznie niedostępny. Większość gospodarstw planuje rozpocząć sprzedarz dopiero w nadchodzących miesiącach.

Idź do oryginalnego materiału