Spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w listopadzie pociągnął w dół średnią cenę m2 w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Trójmieście średnia utrzymała poziom z października, a w Łodzi i Wrocławiu nieznacznie wzrosła, wynika z danych portalu GetHome.pl. Według jego ekspertów, sprzedający mieszkania na rynku wtórnym „zaczęli spuszczać z tonu”. Z jednej strony, w większości metropolii oferta rośnie, a z drugiej – wciąż nie widać ożywienia popytowego.
„Z danych portalu GetHome.pl wynika, iż w listopadzie średnia cena m2 używanych mieszkań spadła o 1% w Warszawie (ok. 18,3 tys. zł/m2), Krakowie (17,4 tys. zł/m2), Poznaniu (11,9 tys. zł/m2) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,8 tys. zł/m2). Wzrost średniej o 1% miał miejsce w Łodzi (8,6 tys. zł/m2) i Wrocławiu (14,6 tys. zł/m kw). Nie zmieniła się zaś ona w Trójmieście (15,8 tys. zł/m2)” – czytamy w komunikacie.
Eksperci GetHome.pl oceniają, iż przecena używanych mieszkań może być efektem rosnącej podaży także na rynku pierwotnym. Deweloperzy zaczęli zabiegać o klientów oferując im różnego rodzaju bonusy. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, iż w stolicy tylko w listopadzie oferta nowych mieszkań wzrosła o 3% (do blisko 15,7 tys. lokali). Z kolei na rynku wtórnym liczba unikalnych ofert – jak wynika z danych przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar – zwiększyła się z 19,4 tys. do 20 tys. lokali, czyli również o 3%. Widać więc, iż konkurencja na rynku warszawskim jest bardzo duża, podano także.
„A jak wygląda sytuacja podażowa w pozostałych metropoliach? Adradar podaje, iż w listopadzie liczba unikalnych ofert mieszkań na rynku wtórnym wzrosła nie tylko w Warszawie, ale także we Wrocławiu (11,1 tys. lokali), Łodzi (5,6 tys.), Poznaniu (4,1 tys.) i Trójmieście (9,1 tys.). Oferta skurczyła się zaś tylko w Krakowie (9,8 tys. lokali), a nie zmieniła się w Katowicach (2,3 tys.)” – czytamy dalej.
Z danych Adradar wynika też, iż pod koniec listopada w całym kraju było zamieszczonych ok. 158 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, czyli minimalnie więcej niż w październiku (157,5 tys.). Jednak od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 28%.
„Co ważne, w listopadzie z rynku wtórnego wycofano 32,5 tys. ofert, czyli aż o 18% mniej niż miesiąc wcześniej. Może to świadczyć o spadku popytu na mieszkania z drugiej ręki. Nie da się jednak tego jednoznacznie stwierdzić, bo część lokali sprzedający mogli po prostu wycofać ze względu na brak chętnych. Z drugiej strony, na rynku wtórnym pojawiło się 33 tys. mieszkań, czyli o 11% mniej niż miesiąc wcześniej” – podano również.
Źródło: ISBnews