Ceny nowego jęczmienia 2024 i nieoczekiwany konkurent

3 miesięcy temu

Ceny nowego jęczmienia pojawiły się w cennikach skupów w odpowiedzi na zbliżające się żniwa. Jakich stawek za to zboże mogą się spodziewać producenci w najbliższym czasie?

Dowiedz się, jak kształtują się ceny nowego jęczmienia u naszych sąsiadów, a jakie są polskie stawki.

Jakich zbiorów jęczmienia można spodziewać się u naszych zachodnich sąsiadów?

Niemieckie zbiory jęczmienia ozimego będą niskie. Podobnie będzie we Francji. Zamiast tego rolnicy uprawiają więcej jęczmienia jarego. W swoich czerwcowych szacunkach Niemiecki Raiffeisen zakłada, iż wielkość zbiorów jęczmienia ozimego zmniejszy się o około 297 tys. ton i wyniesie 9,3 mln ton. Stanie się to pomimo wzrostu powierzchni upraw o 30 tys. hektarów. Wynika to ze spadku plonów o 5% do poziomu 7,02 t/ha, spowodowanego niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Także zbiory we Francji, u największego europejskiego producenta i eksportera zbóż, będą słabe. W tym wypadku powodem jest z jednej strony spadek areału upraw jęczmienia ozimego o prawie 6%, a także znaczny spadek oczekiwanych plonów. W czerwcu francuski urząd rolny Agreste prognozował produkcję jęczmienia ozimego na poziomie 8,6 mln ton. Oznaczałoby to spadek produkcji o 10,7% w porównaniu do 2023 r. Tymczasem wzrósł w tym kraju areał uprawy jęczmienia jarego.

Spadek plonów w obydwu krajach jest skutkiem ciągłych opadów deszczu, a także ogromnych powodzi.

Dlaczego cena nowego jęczmienia na zachodzie spada?

Cena jęczmienia spadła w ostatnim czasie wraz z cenami pszenicy. Widać to choćby po rynku w Hamburgu, gdzie ceny jęczmienia osiągnęły tam swój ostatni szczyt na poziomie prawie 220 euro za tonę pod koniec maja. Następnie gwałtownie spadły o prawie 20% do poziomu 179 euro za tonę. Tymczasem na rynkach hurtowych we wschodnich Niemczech jęczmień kosztuje w tej chwili 154 euro za tonę. A ceny ofertowe na koniec maja przekraczały 190 euro.

Ceny jęczmienia paszowego w najważniejszych centrach handlowych w południowo-zachodniej części Niemiec wyniosły w minionym tygodniu 170–180 euro za tonę.
Ponadto na spadki ceny jęczmienia w Europie Zachodniej wpływa utrzymująca się presja eksportowa z regionu Morza Czarnego.

Załamanie cen można również zaobserwować na rynkach eksportowych. Na przykład jęczmień paszowy z Ukrainy kosztuje w portach 171 euro za tonę. Tymczasem, pomimo spadku cen, importerzy przez cały czas muszą płacić 209 euro za tonę francuskiego jęczmienia fob Rouen — prawie 40 euro więcej niż za towary z Ukrainy.

A jak kształtują się ceny nowego jęczmienia u naszych wschodnich sąsiadów?

W Niemczech jak na razie ceny spadają pomimo niższych zbiorów. Tymczasem na Ukrainie są one wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednakże także tam spodziewają się spadków stawek.

Ceny zakupu jęczmienia paszowego na Ukrainie z dostawą do portów Morza Czarnego wynoszą w tej chwili 160–165 USD/t (7400–7500 UAH/t). Warto zauważyć, iż w ubiegłym roku ceny jęczmienia na początku sezonu spadły do poziomu 130–140 USD/t czyli 5200–5500 UAH/t z dostawą do portów Morza Czarnego.

Popyt na jęczmień browarny na Ukrainie jest niski w tym sezonie, ponieważ słodownicy mają wystarczające zapasy starych zbiorów. w tej chwili oferują oni kontrakty terminowe na poziomie 6500–7000 UAH/t z dostawą do zakładu. Tymczasem rok temu było to 8000–8500 UAH/t.

Rozpoczęły się także zbiory jęczmienia w Rumunii. Zebrano już około 10%, z plonem na poziomie 6–8 t/ha. Ziarno jest dobrej jakości (masa 640–670 g/l), co już spowodowało spadek cen, mimo iż pełna kampania żniwna rozpocznie się dopiero za 10–14 dni. Według Atria Brokers, ceny rumuńskiego jęczmienia spadły do około 188 USD/t w porcie Konstanca. Odpowiada to poziomowi ukraińskich ofert jęczmienia 185–190 USD/t w portach Morza Czarnego i czyni ukraińskie ziarno mało konkurencyjnym.

Ceny nowego jęczmienia w Polsce

Tymczasem w Polsce część rolników już rozpoczęła małe żniwa 2024, podczas gdy większość dopiero szykuje się do zbiorów jęczmienia ozimego. W związku z tym w cennikach pojawiły się już proponowane ceny nowego jęczmienia. Stawki za ziarno konsumpcyjne wynoszą w tej chwili 500–560 zł/t, choć jedna z ofert opiewa na 800 zł/t. Podobne są ceny ziarna paszowego, które wynoszą od 500 zł/t do 590 zł/t w zależności od oferenta i gęstości ziarna.

Źródła: ceny rolnicze, agrarheute, ukragroconsult

Idź do oryginalnego materiału