W tym roku, ze względu na mniejszą podaż, warzywa pozostają relatywnie drogie. Niektóre gatunki biją rekordy cenowe. Zobaczmy, jak aktualnie kształtują się ceny pietruszki i innych warzyw korzeniowych.
Sprawdzamy, jakie są aktualne ceny pietruszki, sławnej pod tym względem przed kilkoma laty. Czy mamy się spodziewać „powtórki z rozrywki”?
Selery i pietruszka utrzymują wysoki poziom cen
Ceny pietruszki korzeniowej podnoszą się od listopada ub.r. Od tamtej pory notowania pietruszki mytej, zapakowanej w worki wzrosły aż o 129%, w tej chwili trend wzrostowy zwolnił i cechuje się mniejszą dynamiką, a choćby spadkami. Ceny pietruszki, która jeszcze dwa tygodnie temu kosztowała 12,0 zł/kg, w tej chwili wynoszą średnio 7,0 zł/kg. To spory spadek, jednak przez cały czas cena jest dużo wyższa (o 40%) w relacji do ubiegłego roku.
Należy również dodać, iż chociaż aktualnie ceny pietruszki są wysokie, daleko im do poziomu osiąganego pod koniec sezonu 2018/2019, gdy średnia cena mytej, workowanej pietruszki wynosiła 16,5 zł/kg. W bieżącym sezonie wpływ na ceny może mieć fakt, iż wielu producentów zachęconych korzystnymi cenami zdecydowało się na uprawę pietruszki. Produkcja tego warzywa może więc wzrosnąć, ale nie musi, bo wielkość zbiorów zależy nie tylko od areału.
Ceny selerów w kwietniu br. były najwyższe od 10 lat. Aktualnie notowania mają tendencję spadkową, jednak przez cały czas pozostają na relatywnie wysokim poziomie. Za kilogram tego warzywa 14 sierpnia br. na krajowych giełdach oferuje się od 4,0 zł do 5,0 zł. Z kolei za młode selery z tegorocznych zbiorów w krajowym hurcie płaci się 1,6–2,4 zł/szt.
Ceny pietruszki na krajowych giełdach
Aktualnie cena pietruszki na krajowych giełdach wynosi 5,0–8,0 zł/kg. Zobaczmy, ile płacono za to warzywo na głównych rynkach hurtowych w Polsce.
- Cena pietruszki na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 6,0–7,0 zł/kg;
- Notowania pietruszki na giełdzie w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 9,0–9,1 zł/kg;
- W Poznaniu pietruszka kosztuje (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 9,0–10,0 zł/kg;
- Ceny pietruszki na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 8,0–13,0 zł/kg;
- W Kaliszu za pietruszkę płacono (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 8,0 zł/kg;
- W Krakowie ceny pietruszki wynosiły (Kompleks Handlowy Rybitwy) — 5,5–6,0 zł/kg.
Ceny młodej pietruszki z nacią kształtowały się natomiast na krajowym rynku na poziomie od 3,0 do 4,0 zł/pęczek.
Marchew i buraki w miarę stabilnie
Mniej więcej do połowy lipca br. średnia cena sprzedaży marchwi oraz buraków ćwikłowych pozostawała na rekordowym poziomie, najwyższym w ostatnim dziesięcioleciu. Jednak latem notowania hurtowe tych warzyw zaliczyły sezonowe spadki. To klasyczne zjawisko w czasie, gdy na rynku przybywa warzyw z tegorocznych zbiorów. Ponadto, gdy obecny jest również towar importowany. Aktualnie ceny marchwi i buraków są stosunkowo stabilne, z tendencją spadkową. przez cały czas jednak są to ceny względnie wysokie.
Hurtowe ceny marchwi na rynku krajowym 14 sierpnia br. wynosiły 0,9–1,3 zł/kg. Za marchew młodą z nacią płacono z kolei od 2,0 do 4,0 zł/pęczek. Są to ceny porównywalne do ubiegłego roku, a choćby nieco niższe.
Buraki od połowy czerwca, z uwagi na wzrost podaży, notują spadki, przez cały czas jednak ceny pozostają wyższe od ubiegłorocznych. Aktualnie, 14 sierpnia krajowe ceny buraków ćwikłowych wynoszą średnio 1,0–1,5 zł/kg. Na Broniszach za buraki oferowano 1,2–1,6 zł/kg, zaś za młode buraki ćwikłowe zapłacić trzeba 2,0–3,0 zł/pęczek.
Zapowiadają się niższe zbiory warzyw korzeniowych
Według wstępnych szacunków tegoroczne zbiory warzyw będą niższe niż w poprzednim roku. Przewiduje się, iż tegoroczna produkcja:
- marchwi wyniesie ok. 590 tys. ton,
- pietruszki korzeniowej — 150 tys. ton,
- selera korzeniowego — 106 tys. ton.
- Natomiast zbiory buraków ćwikłowych zapowiadają się na wyższe niż w ubiegłym sezonie i są szacowane na 247 tys. ton.
Czy niższe zbiory będą miały wpływ na ceny warzyw korzeniowych? Czy może powtórzy się scenariusz z sezonu 2018/2019 z rekordowymi cenami pietruszki? O ostatecznej wielkości produkcji warzyw korzeniowych zadecyduje pogoda w najbliższych tygodniach. Nadchodzące upały mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość korzeni. O jakości warzyw korzeniowych przeznaczonych do długiego przechowywania będą decydować także warunki pogodowe podczas zbiorów.
Należy również zaznaczyć, iż chociaż ceny korzeniowych pozostają na ogół wyższe niż przed rokiem, to przy obecnej inflacji i wzroście cen środków produkcji zupełnie inną sprawą jest rentowność uprawy tych warzyw.
Czytaj również: Zbiory warzyw 2023 będą niższe r./r.
Źródło: fresh-market.pl