Ceny pszenicy i innych zbóż. Prognoza

8 miesięcy temu

Ceny pszenicy, po serii spadków w ostatnim czasie, zaczną powoli odbijać. Takie wnioski można wysnuć na podstawie raportów Departamentu Rolnictwa USA oraz analityków rynkowych.

Ceny pszenicy mocno spadły od 2022 r., kiedy to osiągały rekordowo wysokie wartości. w tej chwili trend spadkowy niestety wciąż się utrzymuje. Polskim zbożom nie pomógł w tym sezonie wzrost wartości złotego. Wprost doprowadził do zwiększenia skali spadku ich cen. Ale w 2024 r. może ulec zmianie, ponieważ prognoza globalnych zbiorów wskazuje na niższe o 0,8% zbiory pszenicy.

Jakie były ceny pszenicy w ostatnim tygodniu na MATIF?

W minionym tygodniu kontrakty na zboża kontynuowały przeceny. Przykładowo na giełdzie paryskiej kontrakt na unijną pszenicę osiągnął nowe minimum wartości. Mianowicie w ciągu tygodnia potaniał o ok. 5 euro/t na najbliższy termin realizacji.

W przypadku marcowej serii pszenicy cena na zamknięciu tygodnia wyniosła 216 eur*/t. A to oznacza poziom najniższy od roku. Ponadto unijnej pszenicy nie pomaga popyt na międzynarodowym rynku. Ściśle mówiąc, w tej chwili większość kupców zaopatruje się w Rosji i na Ukrainie.

Jakie są ceny zbóż na polskim rynku?

Na krajowym rynku średnie ceny pszenicy konsumpcyjnej wahają się w granicach 958 zł/t zaś paszowej to 899 zł/t. Z kolei żyto konsumpcyjne kosztuje średnio 640 zł/t, paszowe 692 zł/t, pszenżyto 736 zł/t. Cena kukurydzy paszowej to 821 zł/t a jęczmienia paszowego to 772 zł/t.

Rosyjska pszenica zalewa Egipt

Dziewiątego stycznia egipski państwowy operator GASC zakupił 360 tys. ton rosyjskiej pszenicy spożywczej po średniej cenie 285,05 USD**/t. Dostawy mają się odbyć w dniach 29 lutego–11 marca. Ponadto w ramach tych zakupów 60 tys. ton tego zboża pochodzić będzie z Ukrainy. Łącznie w okresie 2023/24 GASC zakupił ok. 4,2 mln ton pszenicy. Z tego udział Rosji w dostawach osiągnął 65%.

Raporty USDA zapowiada możliwe wyższe ceny pszenicy

Na wzrost cen pszenicy pod koniec roku 2024 najprawdopodobniej wpłynie spadek areału zasiewów pszenicy ozimej w USA i w Europie Zachodniej. Takie prognozy przedstawił w piątek 12.01. USDA. Pociągnie to za sobą spadek oczekiwanej produkcji. Ponadto opublikowane w piątek dane, pokazują niższe od oczekiwań zapasy w USA.

Mimo to w Chicago zboża w minionym tygodniu potaniały o 3,2%. Jest to efekt presji, jaką na ceny pszenicy wywierają spadające notowania kukurydzy i soi. Jednakże dalszy trend spadkowy mogą ograniczać przedstawione powyżej prognozy zbiorów i zapasów w Stanach.

*9.01. 1 euro kosztowało 4,34 zł; **9.01. 1 dolar amerykański kosztował 3,96 zł

Źródło: e-WGT; Credit Agricole; PKO BP; polpig

Idź do oryginalnego materiału