Ceny pszenicy w kwietniu 2024 — krajowe i na świecie

5 miesięcy temu

Jakie są najnowsze ceny pszenicy w kwietniu 2024 r. w Polsce oraz na rynkach Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych? Zobaczmy, jaka jest sytuacja na międzynarodowym rynku pszenicy w pierwszej dekadzie kwietnia br. i jakie relacje panują na poszczególnych rynkach.

Sprawdzamy aktualne ceny pszenicy w kwietniu 2024 r. w Polsce, na giełdach w Paryżu i Chicago, a także w ukraińskich portach.

Najnowsze ceny pszenicy w Polsce w kwietniu 2024

Na początku kwietnia br. handel ziarnem był spowolniony. Aczkolwiek, jak informowała Izba Zbożowo-Paszowa, część rolników zaczynało już sondować rynek pod kątem możliwości sprzedaży zbóż. Najnowsze ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej, zebrane z firm zlokalizowanych na terenie całej Polski przez redakcję portalu CenyRolnicze.pl na poniedziałek 08.04 wynoszą średnio 742,08 zł/t (630–950 zł/t). To nieznacznie więcej niż w piątek 5.04. Wówczas bowiem średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 738,88 zł/t (610-940 zł/t).

Aktualne ceny pszenicy na rynku UE

Ceny pszenicy w Europie bieżący tydzień rozpoczęły mocnym akcentem. Bowiem unijne kontrakty na ziarno w poniedziałek 8.04 zamknęły się na plusie. Cena pszenicy na zamknięciu poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych w Paryżu wynosiła w majowych kontraktach 203,75 euro/t. To o 37% (o 0,75 euro/t) więcej niż na zakończenie piątkowej sesji (5.04).

Wykres. Ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu. Źródło: kaack.de

fot. zrzut ekranu

Jak tłumaczą eksperci, notowania kontraktów giełdowych na pszenicę na rynku europejskim wspierają opóźnienia w eksporcie rosyjskiego ziarna. Wydaje się, iż władze Kremla, po tym jak pozbyły się większości zagranicznych operatorów, chcą przejąć działalność eksportową na rynku zbóż od prywatnych przedsiębiorstw. Mogą o tym świadczyć przeszkody administracyjne stawiane przed dużymi rosyjskimi eksporterami. Ściśle mówiąc, od kilku tygodni rosyjski nadzór fitosanitarny wstrzymuje sprzedaż ziarna dwóch z trzech największych rosyjskich eksporterów zbóż. Powodem są rzekome skargi importerów dotyczące jakości zbóż. Na wzrost cen pszenicy w Europie wpływają ponadto niekorzystne warunki pogodowe wiosną br. w wielu częściach kontynentu. Dotyczą one przede wszystkim nadmiernej wilgotności w północnej części Europy. Ale również i wczesnej suszy występującej w Europie Południowej i w basenie Morza Czarnego.

Światowe ceny pszenicy w kwietniu 2024

Ponieważ Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy, to wszelkie zakłócenia w handlu w tym kraju skutkują wzrostem cen na świecie. Efektem problemów z eksportem pszenicy z Rosji były miesięczne maksima notowań pszenicy SRW w Chicago. Konkretnie te notowane w pierwszych dniach kwietnia 2024 r. Na piątkowym zamknięciu giełdy w Chicago pszenica SRW osiągnęła cenę 208,53 USD/t. Było to o 1,2% więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem i aż o 4% więcej w relacji do poprzedniego miesiąca. Wysokim cenom pszenicy na światowych giełdach sprzyjają również obawy dotyczące niekorzystnej pogody w Europie i dużo gorszy niż rok temu stan upraw ozimych we Francji.

Rynek amerykański pozostaje w oczekiwaniu na publikację 15 kwietnia br. kolejnego miesięcznego raportu USDA dotyczącego stanu upraw. Tegoroczne amerykańskie zasiewy pszenicy ozimej są wprawdzie mniejsze, ale wzrost roślin, jak dotąd, przebiega bez zakłóceń pogodowych. Aktualnie, stan 56% upraw pszenicy ozimej w tym kraju ocenia się jako „dobry lub bardzo dobry”. Podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku taką ocenę uzyskało tylko 27% upraw pszenicy w Stanach Zjednoczonych. Zatem kluczowa dla pszenicy ozimej i zasiewów wiosennych będzie pogoda w nadchodzących tygodniach.

Ceny pszenicy w ukraińskich portach

W związku z doniesieniami o spadku eksportu pszenicy z Rosji, również ceny ziarna konsumpcyjnego w ukraińskich portach morskich osiągnęły sezonowe maksimum. Jak poinformowali analitycy Spike Brokers:

Rekordowe tempo eksportu pszenicy z Ukrainy przez dwa miesiące z rzędu w lutym i marcu br. zmniejszyło pozostały potencjał eksportowy do niecałych 2 mln ton w okresie od kwietnia do czerwca.

W ukraińskich portach eksportowych cena pszenicy konsumpcyjnej w drugim tygodniu kwietnia 2024 r. wynosiła 172–178 USD/t. Z kolei ceny pszenicy dostarczanej do północnych Włoch, na włoskim rynku wahały się w granicach 200–205 euro/t.

Porównanie cen pszenicy w Polsce, UE i na świecie

Gdy porówna się średnie ceny pszenicy w Polsce, UE, Chicago i na Ukrainie, można zauważyć, iż ceny polskiej pszenicy są niższe od cen unijnych i amerykańskich, ale wyższe niż notowania na rynku ukraińskim. Mianowicie, pod koniec ubiegłego tygodnia (5.04) średnia cena pszenicy w Polsce wynosiła 738,88 zł/t, czyli, w przeliczeniu, 172 euro/t. W analogicznym okresie cena eksportowa pszenicy w Zatoce Amerykańskiej wynosiła 210 euro/tonę. A na europejskich rynkach eksportowych ceny pszenicy (fob Rouen) utrzymywały się na poziomie 199 euro/t. Z kolei pszenica w ukraińskich portach załadunkowych kosztowała 166 euro/t. Zatem polskie ziarno było o 6 euro/t droższe niż ukraińskie. Ale w relacji do notowań na rynku unijnym polska pszenica była tańsza o 27 euro/t. Zaś w porównaniu z cenami amerykańskimi różnica była jeszcze większa i wynosiła 38 euro/t.

Średnie ceny polskiej pszenicy od wielu lat (również przed liberalizacją handlu z Ukrainą) są najczęściej niższe. Zarówno od notowań na giełdzie w Paryżu, jak i od średniej unijnej. Można również podkreślić, iż cena polskiej pszenicy na początku kwietnia 2024 r. wynosząca 816 zł/t (dane MRiRW) jest o ponad połowę niższa od rekordowej ceny w maju 2022 r. (1733 zł/t).

Źródło: e-WGT, agrarheute, agritel, kaack, ukragroconsult, ceny rolnicze

Idź do oryginalnego materiału