Ceny skupu malin 2025
Kolejne informacje, które docierają do nas z Europy, zwiastują mniejszą podaż malin. To pierwszy krok do wyższych cen skupu, ale czy tak faktycznie będzie? Do końca sezonu nie możemy również wykluczyć lokalnych nawałnic i gradobić, które na całym kontynencie mogą jeszcze nieco ograniczyć dostępność owoców. W Polsce wyższe ceny nie są niestety aż tak oczywiste ze względu możliwości zakupu dużych ilości mrożonek z Ukrainy.
Obecnie ceny mrożonych malin wysokiej jakości są dość wysokie. Kilogram kosztuje choćby 4,5 euro (19,20 zł/kg). Natomiast w drugiej połowie maja wszyscy uczestnicy rynku czekają już na nowy sezon i handel bardzo spowolnił. Zbiory w Serbii rozpoczynały się zwykle na początku czerwca.
Ważna jest również kwestia struktury upraw, ponieważ z powodu przymrozków bardziej ucierpiały maliny lenie. W Serbii dominują odmiany letnie (70%). W Polsce stanowią one 40 – 50% produkcji, a zdecydowanie dominują na Ukrainie. Dlatego zdaniem analityków ceny skupu, a co za tym idzie mrożonych malin latem powinny być wysokie. Niewykluczone, iż przekroczą poziom 5,00 euro/kg (21,40 zł/kg). Następnie, wraz ze zbiorami na Ukrainie ceny mają zacząć spadać.
Serbia
Sytuacja w Serbii co roku wpływa na ceny skupu w Polsce. Już jakiś czas temu przedstawiciele tamtejszych związków branżowych przedstawiali swoje prognozy wyższych cen. Było to spowodowane przymrozkami. Tegoroczne plony szacowane są wstępnie na połowę ubiegłorocznych.
W ostatnich dniach plantatorów negatywnie zaskoczyły opady śniegu. Fala arktycznego powietrza dotarła także na Bałkany i kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna uszkadzała pędy na wyżej położonych plantacjach. Jak donoszą tamtejsze media, lokalnie sytuacja jest tragiczna.
Bułgaria i Mołdawia
Te dwa kraje nie są liderami w produkcji, ale obu kierunków importowane są do Polski mrożone maliny. Na wspólnym europejskim rynku ma to znaczenie i wpłynie na dynamikę handlu latem. Przedstawiciele mołdawskiej branży jagodowej przyjmują, iż tegoroczne plonowanie będzie o około 50% niższe od ubiegłorocznego, które wyniosło niemal 5000 ton. Podobnie oceniane są straty w Bułgarii, gdzie produkcja sięgnęła przed rokiem 15 000 ton. Tam straty wyrządziły przymrozki i kwietniowe opady śniegu.
źródła: www.east-fruti.com / www.agropress.rs / Molodva Fruct