
Ceny skupu zbóż w Polsce pozostają stabilne, ale handel ziarnem w ostatnich dniach praktycznie zamarł. Rolnicy, zwłaszcza Ci, którzy dysponują magazynami, wstrzymują sprzedaż, licząc na wzrost cen. Czy tak niedługo się stanie?
Ceny skupu zbóż w Polsce na koniec kwietnia utrzymują się na stabilnym poziomie. Jednak spadek notowań na MATIF-ie oraz obawy o suszę ograniczają liczbę ofert sprzedaży. Na rynku panuje wyraźny deficyt podaży, co sprawia, iż handel dotyczy przede wszystkim mniejszych partii zbóż.
Rynek zbóż w Polsce — rolnicy wstrzymują sprzedaż i czekają na wyższe ceny
Obecnie wielu rolników nie spieszy się ze sprzedażą ziarna. Producenci prowadzący mniejsze gospodarstwa już spieniężyli swoje magazyny. Natomiast duże gospodarstwa, które mogą przechowywać zboże w profesjonalnych warunkach, czekają na poprawę sytuacji cenowej. jeżeli ceny zbóż nie wzrosną w najbliższych tygodniach, to sporo zapasów może zostać przeniesionych na sezon 2025/26.
Trwające prace polowe, obawy o brak opadów w wielu regionach kraju oraz notowany w ostatnich dniach spadek cen zbóż na MATIFie wpływają na brak ofert sprzedaży ziarna przez rolników. Wydaje się, iż w przypadku braku wyraźnej zwyżki cen w ostatnich tygodniach bieżącego sezonu 2024/25, sporo dużych gospodarstw może przenieść zapasy ziarna na kolejny sezon – przewiduje Izba Zbożowo-Paszowa.
Skup zbóż — deficyt podaży ogranicza handel
Zakupy większych partii zbóż stają się coraz trudniejsze zarówno dla przetwórców, jak i eksporterów. Ograniczona podaż sprawiła, iż w tej chwili mamy do czynienia z rynkiem sprzedającego. Transakcje dotyczą głównie mniejszych partii towaru, a duże dostawy są rzadkością.
Ceny skupu zbóż w Polsce — stawki na koniec kwietnia 2025 r.
Z informacji przekazanych przez Izbę Zbożowo-Paszową wynika, iż na dzień 29 kwietnia 2025 r. ceny skupu zbóż w Polsce kształtowały się następująco (z dostawą maj/czerwiec, DAP):
- pszenica konsumpcyjna – 900-940 PLN/t,
- pszenica paszowa – 880-920 PLN/t,
- jęczmień paszowy – 830-880 PLN/t,
- pszenżyto – 810-850 PLN/t,
- żyto konsumpcyjne – 720-770 PLN/t,
- żyto paszowe – 700-740 PLN/t,
- owies paszowy – 720-780 PLN/t,
- kukurydza – 880-930 PLN/t,
- rzepak (bez dopłat) – 2230-2330 PLN/t.
Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa