Ceny zakupu Gali przez markety – z „dołka” na sam szczyt

1 tydzień temu

Wczoraj najtańsza, a dziś najdroższa. Właśnie takiego skrótu myślowego możemy użyć odnośnie średnich cen zakupu Gali pomimo tego, iż dokładnie mówimy o dwóch tygodniach.

Gala to dziś odmiana kupowana po najwyższych cenach

Kolejny raz możemy użyć naszego sformułowania „marketowa sinusoida cen”. Na początku miesiąca informowaliśmy, iż Gala była najtańszą odmianą w cotygodniowym zestawieniu z Ministerstwa Rolnictwa. Z kolei w najnowszym, czyli wczorajszym notowaniu, Gala osiąga najwyższe średnie ceny zakupu spośród pięciu notowanych odmian.

Spójrzmy na dokładne dane Ministerstwa w ostatnich tygodniach. Średnia cena zakupu Gali przez sieci handlowe wzrosła przez 2 tygodnie o 25%.

16 – 22 września 2024 – 2,73 zł/kg

23 – 29 września 2024 – 3,04 zł/kg

30 września – 6 października – 3,41 zł/kg

Gala – dobry popyt, powoli rosną ceny

Ceny Gali w Polsce zależą przede wszystkim od relacji popytu na międzynarodowym rynku do podaży odmiany w Polsce. Jak wiemy, wchodzimy w szczytowy okres w eksporcie na dalekie rynki, co ma już pokłosie w cenach. Za paskowane sporty otrzymamy w tej chwili najczęściej 2,20 zł/kg powyżej 68 mm (na sortowanie). Niemniej są również wyższe oferty. Za duże partie w najwyższej jakości, mówimy o stawkach rzędu 2,40 zł za każdy kilogram w skrzyni.

Wytłumaczeniem danych, które załączyliśmy wyżej, jest popyt na Galę ze strony eksporterów. jeżeli dana sieć chce kupić jabłka tytułowej odmiany, po prostu musi zapłacić więcej, ponieważ bez trudu uda się je sprzedać do Jordanii, Indii czy ZEA. Omawiana sytuacja po raz kolejny potwierdza, iż tylko rozległe kontakty handlowe, duży eksport i innowacyjne, małe przetwórstwo są w stanie uniezależnić polskich sadowników od polityki zakupowej największych sieci marketów.

źródło danych: Ministerstwo Rolnictwa – Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej nr 40

Idź do oryginalnego materiału