Ceny zbóż na Matif w Paryżu (najbliższy termin dostawy pszenicy i kukurydzy) wróciły w piątek na długoterminowe minima, czyli poziom zbliżony do 195 eur/t dla obu kontraktów. Obok presji spadkowej płynącej z giełdy w Chicago kontrakty na unijne zboża dodatkowo cierpią z powodu widocznego w minionym tygodniu umacniania się wspólnej waluty. Kurs eurodolara zbliżył się ponownie do 1,18 w środę, by spaść nieco w kolejnych dniach. W skali tygodnia euro umocniło się o 1% w stosunku do dolara, co oczywiście negatywnie wpływa na sprzedaż eksportową z UE i obniża ceny importowanych towarów (wyceniane w usd).
Ceny zbóż na Matif: pszenica – linia czarna i kukurydza – linia niebieska

Przeczytaj również – Ceny zbóż w UE i w Polsce – porównanie
W Chicago kontrakty na zboża i soję taniały pod presją korzystnej pogody
Amerykańskie kontrakty na zboża i soję taniały w minionym tygodniu za sprawą korzystnej dla tamtejszych upraw pogody, a przez to dobrych perspektyw tegorocznych zbiorów w USA. Spadków nie zatrzymało choćby dalsze osłabienie dolara, także dzięki temu dobry popyt eksportowy i optymizm związany z kolejnymi umowami handlowymi zawieranymi przez USA.
Notowania zbóż i soi spadały również pod wpływem utrzymujących się wysokich prognoz zbiorów obu upraw w Brazylii i na świecie. Rynek przez cały czas koncentruje się na pogodzie w USA, ignorując szerszy obraz obraz światowego bilansu zbóż, czyli oczekiwanego dużego wzrostu popytu.
W konsekwencji ubiegłotygodniowych zmian na giełdzie w Chicago najbliższe serie kontraktów zbożowych straciły na wartości od 1,6% – pszenica SRW do 2,8% – kukurydza, a soja potaniała o 2,8% w skali tygodnia kończącego się 25 – go lipca.
Okresowe zmiany cen zbóż na Matif i w Chicago

Rzepak pozostaje pod wpływem wysokich cen canoli i taniejącej soi
Na Matif notowania rzepaku skorzystały nieco z odbicia na rynku kanadyjskiej canoli oraz oleju sojowego i palmowego (w skali tygodnia). Jednocześnie taniejąca soja utrzymuje presję spadkową na cały kompleks oleistych. Seria sierpniowa rzepaku zbliża się do końca obrotu (najbliższy czwartek) podrożała w skali tygodnia o skromne 2,5 euro (0,5%) do 475,5 eur/t. Wyceny kontraktu na rzepak utrzymują się od marca tego roku w szerokim trendzie bocznym wokół poziomu 480 eur/t.
Notowania najbliższej serii rzepaku na Matif (eur/t)

Początek poniedziałkowej sesji sprzyja cenom zbóż na Matif, ale rzepak tanieje
Na początku poniedziałkowych notowań widoczny jest wpływ dużego umocnienia dolara względem euro po weekendowym uzgodnienia warunków umowy handlowej między USA i UE.
Prawie 0,8% spadek kursu euro względem dolara (z godz. 13:00) wspiera odbicie notowań pszenicy i w mniejszym stopniu kukurydzy na Matif. Najbliższa seria kukurydzy wyceniana jest teraz na 195 eur/t, a pszenica 197 eur/t. Oznacza to wzrost o 1,25 eur/t – pszenica i 0,5 eur/t – kukurydza w porównaniu do piątkowego zamknięcia sesji.
Jednocześnie rzepak unijny poddaje się w poniedziałek presji spadkowej widocznej na rynku soi i kanadyjskiej canoli.
Źródło cen: Euronext-Paryż (MATIF), CBoT, barchart.com