Chiński Shein otworzył sklep w RPA i już wywołał kontrowersje

4 miesięcy temu

Chińska marka e-commerce Shein wywołała niemałe kontrowersje, otwierając swój pierwszy stacjonarny sklep pop-up w RPA. Posunięcie chińskiego giganta wywołało dyskusje o uczciwej konkurencji i doprowadziło do zmiany w systemie podatkowym. Tymczasowy sklep działa tylko nieco ponad tydzień, a już przyciągnął tłumy klientów, zainteresowanych niedrogimi ubraniami i dodatkami.

Tymczasowy sklep Shein w RPA zrobił furorę

Otwarcie sklepu pop-up Shein w Mall of Africa, czyli jednym z największych centrów handlowych w stolicy RPA, przyciągnęło rzesze osób polujących na okazje. Wielu klientów ustawiało się w długich kolejkach, by nabyć ubrania i akcesoria w wyjątkowo przystępnych cenach. Produkty, które zwykle są dostępne jedynie online, okazały się być hitem wśród lokalnych konsumentów, którzy docenili ich niskie ceny.

Czytaj też: Shein vs Temu, czyli walka korporacyjnych gigantów

Shein nie zawsze spotykał się z pozytywnymi opiniami, zwłaszcza w kwestii jakości oferowanych produktów. Jednak niektórzy zmienili swoje zdanie po bliższym zapoznaniu się z asortymentem. Jedną z takich osób jest 30-letnia blogerka i influencerka modowa, Mi’chal Naidoo, która początkowo była sceptycznie nastawiona do marki. Jej opinia odzwierciedla zmianę nastawienia wielu konsumentów.

Na początku myślałam, iż Shein nie spełni moich standardów jakości, ale po przemyśleniu i przetestowaniu kilku rzeczy, muszę przyznać, iż jest to naprawdę przystępne cenowo i warto dać im szansę – powiedziała Naidoo.

You can try on, but not buy, at the Shein pop-up store in Mall of Africa. The fashion giant will keep the store open for ten days to give customers a firsthand look at the worldwide brand. pic.twitter.com/HVSTLAR6C3

— Judaeda Blanco (@Judaeda3) August 3, 2024

Krytycy Shein domagają się zmian

Choć Shein zdobywa popularność, ceny produktów mogą niedługo wzrosnąć w wyniku nowych regulacji podatkowych wprowadzonych w RPA. Od 1 września wprowadzono obowiązek płacenia 15% podatku VAT od importu przesyłek o niskiej wartości, czego wcześniej wielu konsumentów unikało. Ponadto, południowoafrykański urząd podatkowy rozważa podniesienie stawki celnej z preferencyjnych 20% do standardowego poziomu 45%, co może wpłynąć na ceny oferowanych przez Shein produktów.

Konkurencyjne marki modowe w RPA od dawna wyrażały swoje zaniepokojenie działalnością Shein, argumentując, iż marka korzysta z ulg celnych, które dają jej niesprawiedliwą przewagę na rynku. Nowe regulacje podatkowe mają na celu wyrównanie szans i stworzenie bardziej sprawiedliwych warunków konkurencji.

Michael Lawrence, dyrektor wykonawczy Krajowej Federacji Handlu Detalicznego Odzieżą w Południowej Afryce, która reprezentuje lokalnych detalistów, zaznaczył, iż firmy muszą stawić czoła wyzwaniu i dostosować się do zmieniających się warunków na rynku.

Musimy być mądrzejsi i bardziej elastyczni, aby lepiej reagować na potrzeby konsumentów – powiedział Lawrence.

Czytaj też: Chiny rozsiadły się w afrykańskim fotelu, choć nieco się chwieje

Nowe regulacje mogą spowolnić ekspansję Shein w RPA, ale nie zmienia to faktu, iż marka w niezwykle krótkim czasie zdobyła silną pozycję na rynku i cieszy się dużym zainteresowaniem. najważniejsze będzie, jak lokalne firmy odpowiedzą na wyzwania, które niesie ze sobą globalna konkurencja, oraz jak dostosują swoje oferty do potrzeb konsumentów.

KE żąda wyjaśnień od Temu i Sheina! Mają czas do przyszłego piątku!

Znajdziesz nas w Google News

Idź do oryginalnego materiału