Chronione przez nas dzieła nie mogą zasilać systemów AI bez odpowiednich licencji

18 godzin temu

Zgodnie z zasadą opt-out, dzieła chronione przez Stowarzyszenia Autorów ZAiKS nie mogą zasilać systemów AI, chyba iż firmy technologiczne wykupią odpowiednie licencje, podało Stowarzyszenie.

„Ostatnia nowelizacji prawa autorskiego przesądziła, iż masowa eksploracja dostępnych w internecie utworów nie narusza prawa autorskiego, o ile twórcy nie zgłoszą odpowiedniego zastrzeżenia, tzw. opt-outu. ZAiKS dokonał opt-outu w zakresie całego chronionego repertuaru. Tym samym w trosce o prawa twórców ZAiKS nie wyraził zgody na bezumowną eksplorację utworów w celu m.in. trenowania systemów sztucznej inteligencji (AI). Od tej pory firmy, które eksplorują teksty i dane zawierające utwory chronione przez Stowarzyszenie, będą naruszały prawa autorskie, o ile nie podpiszą z ZAiKS-em odpowiedniej umowy licencyjnej” – czytamy w komunikacie.

Opt-out to prosty mechanizm, w którym twórca mówi „nie zgadzam się” na wykorzystywanie swoich utworów do trenowania systemów sztucznej inteligencji (AI) bez jego zgody. Chodzi o to, by chronić swoje prawa autorskie i mieć kontrolę nad tym, jak dzieła takie jak muzyka, teksty czy obrazy są używane, wyjaśniono.

„Na przykład, jeżeli system AI uczy się pisać teksty, analizując książki czy piosenki, to twórca dzięki opt-outowi, zastrzega swoje utwory, aby nie mogły być wykorzystywane w tym procesie bez wcześniejszego pozwolenia. To jak postawienie tabliczki 'Stop! To moja własność’ na swojej pracy. jeżeli ktoś chce z niej skorzystać, musi najpierw poprosić o zgodę i zapłacić za licencję” – czytamy dalej.

„Opt-out daje jasny, konkretny sygnał i nie ma tutaj miejsca na wyjątki: ludzka twórczość, o ile nie jest w domenie publicznej, nie może być bezumownie wykorzystywana do trenowania sztucznej inteligencji” – skomentował dyrektor generalny ZAiKS-u Karol Kościński, cytowany w komunikacie.

Firmom zainteresowanym wykorzystywaniem chronionego repertuaru do uczenia modeli AI Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zaproponowało podpisanie odpowiednich umów licencyjnych, podkreślono w informacji.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki, a także wydawców muzycznych. ZAiKS pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału