W najnowszym odcinku Spięcia Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, rozmawia z dwojgiem gości: Dorotą Jeziorowską, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) i Jarosławem Owsickim, dyrektorem pionu produkcji w PGE Energia Ciepła. Tematem przewodnim rozmowy jest transformacja ciepłownictwa.
– Nigdy za wiele informacji o wyzwaniach w transformacji ciepłownictwa. Wszyscy chcemy mieć ciepło w domu, najlepiej pochodzące z „czystych” źródeł, nie jest to jednak proste – mówi Wojciech Jakóbik rozpoczynając rozmowę.
– Transformacja ciepłownictwa jest bardzo trudnym zadaniem. Z jednej strony mamy uwarunkowania techniczne, które pozwalają na zastosowanie tylko określonych technologii. Nie wszędzie sprawdzi się pompa ciepła. […] Transformacja jest również uwarunkowana dostępnością lokalnych zasobów, na przykład nie wszędzie dostarczymy wystarczający wolumen biomasy. Są też trudności inwestycyjne, skala transformacji nie ma precedensu w historii – mówi Dorota Jeziorowska.
– dla wszystkich systemu ciepłowniczego najważniejsze jest spełnienie kryterium efektywnego ciepłowniczego na podstawie dyrektywy EED, wchodzącej w pakiet Fit For 55 – mówi dyrektor PTEZ. – Jego spełnienie decyduje czy można uzyskać pomoc publiczną – dodaje.
– W zależności od przyjętego scenariusza, na transformację ciepłownictwa będzie trzeba wydać między 276, a 486 miliardów złotych na infrastrukturę, do 2040 roku. Dodatkowo trzeba doliczyć modernizacje niskokosztowe. […] Spodziewamy się również znaczącego wzrostu wyliczonego kosztu, będziemy realizować symultanicznie wiele inwestycji w Polsce – wylicza Jeziorowska.
– Jako sektorowi bardzo nam zależy na możliwości stosowania, w odpowiednich pasmach, i wielkoskalowe pompy ciepła i kotły elektrodowe. Po to aby odbiorcy mogli jak najmniej płacić za ciepło – dodaje dyrektor Jeziorowska.
Najnowszy odcinek Spięcia można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:
– Czym jest power to heat? Jest to wytwarzanie ciepła z energii elektrycznej. Jest to istotne z racji na różne ceny energii elektrycznej i występującą nadpodaż. Prosumenci doświadczają sytuacji gdy system nie przyjmuje wytwarzanej przez nich energii. Power to heat pozwoli przekształcić ją na przykład w energię cieplną – wyjaśnia Jarosław Owsicki.
– Istnieje problem z magazynowaniem czystej energii elektrycznej. Do tej pory nie udało się opanować taniej i skutecznej metody do tego – zauważa dyrektor PGE Energia Cieplna.
– Kotły elektrodowe można porównać do czajnika na energię elektryczną, tylko z elektrodami wewnątrz. Urządzenie proste i tańsze w budowie od innych źródeł – tłumaczy rozmówca BiznesAlert.pl. – Kocioł elektrodowy jest bezobsługowy, jest prosty w konstrukcji i utrzymaniu – wylicza.
– Problemem jest to, iż ta technologia jest wykorzystywana nie przez pełen okres roku, jednocześnie będąc przyłączona do systemu. Przeszkodą dla kotłów elektrodowych jest pobieranie stałej opłaty za moc umowną. Przykładowo o ile pracują przez 1000 godzin, a trzeba za moc umowną, przez 8760 godzin, pogarsza to zastosowanie tej technologii z punktu widzenia biznesu – zauważa dyrektor Owsicki.
Michałek: Power to Heat to szansa na dekarbonizację ciepłownictwa z korzyścią odbiorców (ROZMOWA)