Citi Handlowy: Stopy proc. mogą być obniżone łącznie o 100 pb w 2025 r. poczynając od III

6 dni temu

Warszawa, 29.10.2024 (ISBnews) – Istnieje prawdopodobieństwo powrotu do obniżek stóp procentowych w marcu 2025 r., a łącznie skala cięć może wynieść 100 pb w przyszłym roku, ocenia Citi Handlowy. Według analityków banku listopadowa projekcja NBP może pokazać wyższą ścieżkę inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) wobec poprzednich prognoz.

“Nasz scenariusz zakłada w sumie około 100 pb obniżek stóp procentowych w całym 2025 roku, z pierwszym cięciem prawdopodobnym już w marcu. Oczywiście na wynik ten pośredni wpływ będzie miało również to, co zrobią inne banki centralne. W Stanach Zjednoczonych do końca przyszłego roku spodziewamy się ok. 175 pb cięć. Gdyby rzeczywista skala zmian stóp przez Fed odbiegła od tego scenariusza, wpłynęłoby to również na przestrzeń do łagodzenia polityki monetarnej w Polsce” – czytamy w “CitiMonthly”.

Według analityków czekanie z obniżkami stóp do marca na tle innych banków jest bardzo ostrożnościowe, co może wynikać z utrzymywania się wysokiej inflacji bazowej w Polsce.

“Na tle decyzji innych banków centralnych czekanie do marca z obniżkami stóp procentowych może jawić się jako bardzo ostrożna, wręcz jastrzębia strategia. W rzeczywistości jednak RPP musi brać pod uwagę krajowe dane inflacyjne, które rysują zdecydowanie mniej korzystny obraz niż dane o CPI w innych gospodarkach regionu. Co więcej, wiele wskazuje, iż w nowej projekcji NBP, którą poznamy na początku listopada ścieżka inflacji bazowej może zostać podniesiona w stosunku do poprzednich przewidywań (nawet jeżeli inflacja CPI pozostanie bez większych zmian)” – czytamy dalej.

Bank zaznaczył, iż “biorąc pod uwagę istotny wpływ energii oraz efektów bazy na wskaźnik CPI, w tej chwili do oceny sytuacji cenowej lepiej stosować miary inflacji bazowej w ujęciu miesiąc do miesiąca i po wyeliminowaniu wpływu sezonowych wahań”.

“W tym przypadku sygnały płynące z danych nie są nadmiernie optymistyczne. Inflacja bazowa po odsezonowaniu w ostatnich trzech miesiącach kształtowała się na poziomie 0,45% m/m, wobec ok. 0,3% notowanych wcześniej. Gdyby przeliczyć powyższe wyniki na wskaźnik roczny, implikują one inflację bazową na poziomie ~5,4%. Również węższe miary, które uwzględniają tylko pracochłonne usługi nie pokazują osłabienia presji cenowej, ale oscylują niezmiennie powyżej 7%” – podsumowano.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału